Teaching the major in Katherine Mansfield's short stories
- Tez No: 148011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinin amacı; Katherine Mansfield' in seçilmiş sekiz önemli kısa hikayesinin işlenen konular bakımından çözümlenmesi temelinde, yazarın eserlerindeki belli başlı konuların öğretimi üzerine yollar ve yöntemler bulmaktır. Bunun için yazarın dikkatlice seçilmiş sekiz kısa hikayesi veri olarak kullanılmıştır. Hikayelerde yazarın işlediği konular bakımından ilgi ve kaygılarını oluşturan ve ortaya çıkaran bölümler, cümleler hatta kelimeler yorumlanmış ve tartışılmış, eserler konularına odaklanılarak çözümlenmiş ve daha sonra söz konusu konular hakkındaki bulgular ayrı alt bölümler içinde öğretimlerine yönelik değerlendirme ve önerilerle tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki; eserlerde işleniş bakımından tutarlılık gösteren ana konular“hayata dair karamsar bir bakış”,“ataerkil toplumsal yapılar”ve“sosyal sınıflar ve bunlar arasındaki çatışmalardır.”Bu bulgular temelinde Mansfield' in hikayelerindeki temasal unsurların öğretimi üzerine farklı yollar geliştirilebileceği, Türk öğrencilerin yazarın kurguladığı karakterleri, olayları ve ilettiklerini içselleştirerek motive bir şekilde öğrenebilmeleri ve ilgiyle takip edecekleri edebiyat dersleri için yazarın ve işlediği konuların elverişli olduğu görülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
The purpose of this MA thesis was to find and discuss the methods to teach the major themes in Katherine Mansfield's short stories on the basis of the thematic analyses of the eight selected important works of the author. For this, carefully selected eight stories of the author were used as the data. By highlighting, interpreting and discussing certain extracts, sentences and even the words that appear to disclose and/or constitute the author's thematic concerns, the stories were analysed with a clear focus on their themes first and then, the different thematic findings were discussed under separate sections together with their possible relations to and suggestions about teaching them. The results of the study showed that the main, consistent thematic features in the author's stories are“a pessimistic view on life”,“patriarchal social structures”and“social classes and conflicts.”Based on these findings it was seen that different ways can be considered to teach the thematic concerns in Mansfield's stories and they are so suitable to enable Turkish students to learn in a motivated way by internalising the characters, experiences and messages that the author presents in her fiction and have literature courses in which they would be highly interested. in