Assessment of nurses knowledge and attitudes about breast cancer
Hemşirelerin meme kanseri hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 729775
  2. Yazar: HAZIM NAEEM WAHEEB AL-SHUWAILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Arka Plan: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen, sıklığı gittikçe artan bir kanser türüdür. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan meme kanserine bağlı sakatlık ve ölümlerin azaltılmasında sağlık çalışanlarına önemli roller düşmektedir. Amaç/Hedef: Bu çalışma ile Irak, Basra kentinde kadın Hemşirelerin meme kanseri, meme kanseri risk faktörleri ve belirtileri ile ilgili bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini Al-Sadr Eğitim ve Basra Eğitim hastanelerinde çalışan 200 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 125 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hemşirelerin meme kanseri, meme kanseri risk faktörleri ve belirtileri ile ilgili bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemeye yönelik hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma grubunun tamamı kadın olup, %82.4 ünün 20-41 yaş aralığında, %45.6'sının evli ve %28.8'ini üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %8'inde meme kanseri öyküsü olduğu, %13.6'sının ailesinde meme kanseri öyküsü olduğu, %31.2'sinin KKMM yapmayı bilmediği ve %60.8'inin yıllık meme muayenesi yaptırmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların anketten aldıkları ortalama puanlar sırasıyla: 1.83±0.36 (meme kanseri risk faktörleri), 1.91±0.43 (meme kanseri belirti ve bulguları), 2.32±0.45 (meme kanseri tarama yöntemleri)'tir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın bulguları araştırmaya katılan hemşirelerin meme kanseri ve tarama yöntemleri hakkındaki bilgi ve tutumlarının düşük olduğunu, hemşirelerin bu konularda farkındalıklarının ve tutumlarının geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Background: Breast cancer is the most common type of cancer in women with an increasing incidence. Health professionals play an important role in reducing disability and death from breast cancer, a major public health problem. The aim/objective of this study: is to determine the levels of knowledge and attitudes of nurses in two hospitals in Basra city, Iraq about breast cancer, risk factors, and symptoms of breast cancer. Method: The scientist in this cross-sectional descriptive study consists of 200 nurses working in Al-Sadr Teaching Hospital and Basra Teaching Hospital. The study sample consisted of 125 nurses who agreed to participate in the study. A personal information form and questionnaire prepared by the researchers were used to determine nurses' knowledge levels and attitudes about risk factors and symptoms for breast cancer and breast cancer in the data collection. RESULTS: It was determined that 82.4% of the research group were aged (20-41), 45.6% were married and 28.8% were university graduates. It was determined that 8% of nurses had a history of breast cancer, 13.6% had a family history of breast cancer, 31.2% did not know how to get BSE, and 60.8% did not have an annual breast examination. The averages of the respondents in the questionnaire were, respectively: (1.83 ± 0.36) (risk factors for breast cancer), (1.91 ± 0.43) (signs and symptoms of breast cancer), (2.32 ± 0.45) (methods of detection of breast cancer). Conclusion and Suggestions: The results of the study showed that the knowledge and attitudes of the nurses participating in the study about breast cancer and the methods of detecting it were low and that it is necessary to increase the nurses' awareness and attitudes about these topics.