İlköğretim II. kademe müze eğitiminin önemi üzerine bir araştırma (Bursa örneğinde)
Study on importance of museum education in secondary school (In the context of Bursa/Turkey)
  1. Tez No: 148040
  2. Yazar: TUĞBA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, İlköğretim II. kademe öğrencilerinin müzelerle ilgili genel bilgilerini, müzelere bakış açılarım belirlemek ve müze eğitiminin sanat eğitimine etkilerini saptamak üzere hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında, İlköğretimden mezun olma aşamasına gelmiş öğrencilerin müze eğitimi ile ilgili bilgilerini ölçme amacı ile Bursa ili merkez üç ilçeden (Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım) ikişer okul olmak üzere toplam 6 okulun 8. sınıflarından birer şube öğrencilerine anket uygulaması yapılmıştır. Ankete katılan öğrenci sayısı 178'dir. Bunun yam sıra Müze eğitiminin sanat eğitimine katkılarım belirlemek amacıyla da Yıldırım Ticaret Borsası İlköğretim Okulu 7/A sınıfı öğrencileri ile 3 hafta süren bir ders uygulaması yapılmıştır. 20 kişiden oluşan sınıf, sistematik örneklem yoluyla çift ve tek numaralı öğrenciler olmak üzere iki ayrı gruba bölünerek, İlköğretim Resim-iş Eğitimi dersi müfredat programından seçilen“Arak Malzemelerle Yüzey Düzenlemesi”konusu; bir grupla müze gezisi yoluyla, diğer grupla da sınıf ortamında ve teorik anlatım yöntemiyle işlenmiştir ve iki grup arasında fark olup olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen verilerle aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun müzelerle ilgili genel bilgileri yeterli düzeydedir. 2. Öğrencilerin % 94'ü daha önce müzeye gitmiş, fakat bu ziyaretlerin çoğu okul tarafından sağlanmıştır. Birçok öğrenci de eğitim yaşantısı boyunca sadece bir kez okul gezisiyle müzeye gitmiştir. 3. Öğrenciler müzelere genelde zaman yetersizliğinden dolayı gidememektedirler ve müzelere gitme sıklıkları düzenli olmayıp ortalama 3-4 yılda bir defadır. 4. Sanat eğitimi derslerinde müzelerin kullanımı büyük önem taşımakta, müze gezisi yoluyla yaparak-yaşayarak öğrenme, öğrencilerin sanatsal aktivitelerinde çok olumlu etkiler bırakarak kalıcı öğrenme sağlamaktadır. 5. Farklı disiplinlerin sanat eğitiminde kullanılmasında müzeler çok elverişli ortamlardır. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Müze, Müze eğitimi, Arkeoloji Müzesi. m
Özet (Çeviri)
This study is carried out to determine the general knowledge of Primary School Stage II students regarding museums and how they perceive museums and to investigate the effects of museum education on art education. Within the scope of the study, a questionnaire is given to the 8th grade students, who are about to graduate, as one class from each school, and two schools from three different districts of Bursa (Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım), a total of 6 schools and 178 students, with the aim of evaluating their knowledge on museum education. In order to determine the contribution of museum education to art education, a lesson practise lasting 3 weeks was carried out with the students of Class 7/A of Yıldırım Ticaret Borsası Primary School. Consisting of 20 students, the class was divided into two and the subject“Surface Arrangement by Using Left-Over Materials”which was choosen from the Primary School Art Lesson Curriculum was taught to one group via museum visit and the other via lecture method within the classroom and the two groups were compared to see if there is any difference. The obtained data leaded to the following results: 1. Most of the students have enough general knowledge regarding museums. 2. 94 % of the students have been to a museum before, however, most of these visits were organised by the school. Also, many students have been to a museum only once throughout their educaton life with the school excursion. 3. The students are not able to go to the museums, generally, due to lack of time and their frequency of museum visits is not regular and is once in 3-4 years average. 4. Use of museums in art education classes is very important and hands-on experience via museum visits has very positive effects on the artistic studies of the students and provides permanent learning. 5. Museums are very convenient environments for using different and various disciplines in art education. KEY WORDS: Art Education, Museum, Museum Education, Archeology Museum. IV