Emerging Chinese foreign and defence policy in Asia-Pasific
Çin'in Asya-Pasifikteki dış güvenlik politikası
  1. Tez No: 148067
  2. Yazar: İSMET ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Çin Dış Politikasının mevcut ve gelecekteki muhtemel durumunu daha iyi anlayabilmek ve bazı tahminlerde bulunabilmek için, öncelikle bu ülkenin politik yapılanması ve dış politika karar alma organlarının çalışma dinamiklerini bilmek gerekmektedir. Bu çalışmada Çin'in en önemli karar alma organı olan ulusal lider ve onun çekirdek kadrosu(nuclear circle)ndan başlayarak daha aşağıdaki seviyelere kadar dış politika karar alma mekanizmaları incelenmiştir. Ayrıca rejimin güvencesi konumundaki“Halkın Özgürlük Ordusu”(PLA) ile sivil yapılanma arasındaki ilişkiler çeşitli boyutları ile incelenmiştir. Son olarak da; Çin'in diğer ülkelerle yürüttüğü ekonomik ilişkiler ve Asya-Pasifik'teki üç büyük devletle(Rusya,Japonya, ABD) olan dış politikası Çin Halk Cumhuriyetinin kurulduğu tarih olan 1949 'dan günümüze kadar incelenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For better understand the actual and future position of China in the word, first of all, we have to learn its political structure and foreign policy decision-making mechanisme. In this thesis, I intented to examine all decision-making ranks from the national leader and his nuclear circle to underlevel ranks. I also looked into relations between the“People's Liberation Army”(PLA)-the guarantee of the regime and civilian structure. Finally, I examined Chinese foreign economic relations toward other countries and its foreign policy toward the three major powers in Asia-Pasific Region. vm