Changing USA's foreign policies in the Middle East region
A.B.D.'nin Ortadoğu bölgesinde değişen dış politikası
- Tez No: 148068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Günümüzde Yakındoğu ve Ortadoğu terimleri birbirleri yerine kullanıla gelmektedir, fakat genel olarak Ortadoğu terimiyle; Türkiye Ürdün, Lübnan, İran, Irak, İsrail, Yemen, Kuveyt, B.A.E., Mısır, Suudi Arabistan ve Arabistan Yarımadası'ndaki bağımsız diğer devletler dikkate alınmaktadır. Bu bölge Amerikan stratejistleri için çoğu zaman bir baş ağrısı bazen de bir kabus olmuştur ve Truman' dan Bush'a kadar bütün Amerikan başkanları kendi politikalarını uygulamışlardır. Amerika Birleşik Devletleri Ortadoğu Bölgesi 'nde beş temel çıkara sahiptir; Özellikle Arabistan Yarımadası olmak üzere bölgenin petrolü; İsrail Devleti'nin bekası ve güvenliği; Diğer güçlerin bölgeye hakim olmasının engellenmesi; Kitle imha silahlarının yayılmasının engellenmesi veya en azından yönetilmesi; imkan dahilinde, güç kullanarak sınırların değişiminin kabul edilemezliği, uluslararası antlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü ve self-determinasyon hakkı. Bu çıkarların hepsi, tek başına ele alındığında Amerika Birleşik Devletleri'ne Ortadoğu'nun geleceği ile ilgili hayati endişe vermektedir. Bu sorunlar bir araya getirilir, ve çözülemeyen Arap-İsrail antlaşmazlığmdaki büyük değişkenlikte düşünülürse, bütün bunlar Ortadoğu Bölgesi 'ni Amerikan çıkarları göz önüne alındığında, dünyadaki en önemli ve en tehlikeli bölge haline getirmektedir. Tez özellikle İsrail, petrol ve Körfez Savaşı politikaları olmak üzere Amerika'nın sofistike ve aynı zamanda şaşırtıcı Ortadoğu politikasını incelemeye çalışmaktadır. XIX
Özet (Çeviri)
Today the terms called“Near East”and“Middle East”have come to be used interchangeably, but generally the term with Middle East ; considered to states consist of the independent countries of Turkey, Iran, Syria, Iraq, Lebanon, Israel, Jordan, Saudi Arabia, Egypt, Yemen, Kuwait, and lying along the coast of Arabian Peninsula. And this area, for American policymakers has often been a headache, sometimes a nightmare, and each president has applied his own policy for the Middle East from Truman to Bush. The United States has five fundamental interest in the Middle east: Oil of the region, especially the Arabian peninsula; The survival and security of the state of Israel; Preventing the other powers from dominating the area; Preventing, or at least managing, the spread of WMD and the fulfillment, so far as possible, of certain principles, including the peaceful settlement of international disputes, the inadmissibility of the acquisition of territory by force, and the right of peoples to self-determination. Each one of these interest, taken alone, gives the United States a vital concern with the future of the Middle East; taken together, and considering as well the extreme volatility of the unresolved Arab-Israel conflict, they make the Middle East the most important single region in the world from the standpoint of American interest- and the most dangerous. This thesis has sought to understand the complex and, at times, bewildering policy of USA on the Middle East, in particular, towards the policy of Israel, oil and The Gulf War. XVIII