İngiliz ve Amerikan pop art'larının karşılaştırılması ile Türkiye'de pop art yansımaları
The comparison of Britain and American pop art and the reflection of pop art in Turkey
  1. Tez No: 148071
  2. Yazar: DEFNE YASAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET 1950'lerin ortasında İngiltere ve Amerika'da eş zamanlı olarak ortaya çıkan Pop Art, modern sanat akımlarının gelişmesinde önemli bir rol oynar. Pop Art'ı oluşturan sanatsal etmenlere bakıldığında temellerinde başka birçok sanat akımında olduğu gibi Dada ve Sürrealizm' in etkileri görülür. Bu akımlar ana hatlarıyla ele alınmış ve konuya olan etkileri incelenmiştir. İngiltere'de Richard Hamilton, Eduardo Paolozzi, Peter Blake, Richard Smith, David Hockney, Peter Philips, R.B.Kitaj, Allen Jones, Amerika'da Andy Warhol, Roy Lichtenstein, James Rosenquist, Claes Oldenburg, Tom Wesselmann gibi sanatçılar, gelişen teknoloji dünyasının, popüler kültürün gündelik tüketim imgelerinden etkilenir ve konularında kullanırlar. Türkiye'de ise Cumhuriyet' in ilanıyla başlayan bireysel girişimler, 1960-70 yılları arası Batılı ülkelerle ekonomik alanda başlatılan gelişmelerle hız kazanır. Tarihe Pop yıllar olarak geçen bu devre dünyada sanat anlayışının değişimine sebep olurken, günümüzde de pek çok Türk sanatçısının yapıtlarına esin kaynağı olur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pop Art which has a great role in modern arts development, occurs in the mid of 1950's both in Britain and America at the same time. The factors which created Pop Art are Dadaizm and Sürrealizm have some deep impacts like all other art movements. These movements have been generally taken over and the realionship with the subject has been examined. Like the superior artists of Pop Art in Britain are Richard Hamilton, Eduardo Paolozzi, Peter Blake, David Hockney, R.B.Kitaj, Allen Jones and in America are Andy Warhol, Roy Lichtenstein, James Rosenquist, Claes Oldenburg, Tom Wesselmann 'fasnicated by the technology world of the new urban popular culture and use the images of it. Personal efforts in Turkey which started by the foundation of Turkish Republic has got acceleration by the improvement in economical fields with the other Western countries in between 1960-70. The period is called Pop years in history while causing the changes in the understanding of art all over the world, nowadays effected most of the Turkish artists in their works. V