Bağımsızlık sonrası dönemde Azerbaycan-ABD ilişkileri
- Tez No: 148090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bağımsızlık sonrası Azerbaycan'ın gelişim sürecinde Azerbaycan - ABD ilişkileri incelenmektedir. Analiz, SSCB'nin dağılmasından sonra Kafkasya ve Orta Asya'daki gelişmeleri göz önünde bulundurarak Azerbaycan - ABD ilişkileri üzerine yapılmıştır. Özellikle, Azerbaycan'da bulunan enerji kaynaklarının ve Dağlık Karabağ sorununun ilişkiler üzerine gösterdiği etkiye yer verilerek incelenmiştir. Metot: Öncelikle Soğuk Savaş sonrası döneme ilişkin uluslararası sistemin yapısı ve bağımsızlık sonrası Azerbaycan'ın yeni sisteme uyum sağlama süreci incelenerek, Azerbaycan'ın bu süreç içinde karşılaştığı iç ve dış sorunlar tespit edilmiştir. Uluslararası ve bölgesel güçlerin bölge üzerinde izlediği siyasete değindikten sonra, Azerbaycan - ABD ilişkilerinde tarafların karşılıklı adımlarını göstermek amacıyla detaylı olaylar kronolojisi çıkarılmıştır. Bu çerçevede, Azerbaycan - ABD ilişkilerinin analitik çözümlemesi de yapılmıştır. Sonuçta, Azerbaycan'ın zengin enerji kaynaklarına sahip oluşunun ve önemli jeopolitik yerleşiminin ilişkilerin gelişimi açısından önemi tespit edilmiştir. Azerbaycan'ın da ilişkilerde bu avantajım kullanmasını da göz önünde bulundurarak, ilişkilerin ileride stratejik ortaklığa dönüşmesi ihtimalinin bulunduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective of the thesis: To evaluate Azerbaijan - USA relations, in development process after independence. Analysis focused on the Azerbaijan - USA relations in frame of developments in Caucasian and Central Asian regions after collapse of USSR. Especially research was focused on the effect of natural resources placed in Azerbaijan and Karabagh conflict on Azerbaijan - USA relations. Method: Firstly, the structure of the international system after Cold War and adaptation process of Azerbaijan after independence to the new system is evaluated, was determined internal and external problems of Azerbaijan during this process. After explaining policy of international and regional forces over region, a detailed chronological table of events in Azerbaijan - USA relations, is given to clarify the steps each party took. In this frame, analysis of Azerbaijan - USA relations was also done. The results of the study showed that Azerbaijan's reach natural resources and important geopolitical settlement play important role in development of relations. And facts that Azerbaijan is also using its natural advantages toward USA, there is a chance that relations will develop to strategic partnership. VI