A review on energy resources and natural gas usage in Turkey: The case of co-generation
Türkiye'deki enerji kaynakları ve doğal gaz kullanımı: Kojenerasyon örneği
- Tez No: 148105
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Ulusal enerji sektöründeki verimsiz kaynak tahsisleri ulusların kritik dönemlerinde enerji kesintilerine ve yetersizliklerine sebep olmaktadır. Ulusal enerji üretimi ile talep arasında oldukça büyük bir oranda açık olmasına rağmen, enerji sektöründeki yatırımların ertelenmesi ciddi sorunlara neden olmaktadır. Enerji sektöründeki yatırımlar yenilenebilir ve yenilenemez olmak üzere ikiye ayrılır. Yenilenebilir enerji kaynaklan (hidroelektrik, güneş, jeotermal, rüzgar, vb.) defalarca kullanılmakta fakat genellikle pahalı veya düşük verimli olmaktadır. Yenilenemez enerji kaynaklan (linyit, kömür, doğal gaz, ham petrol) ise gelecek 50-100 yıl içinde halen önemli enerji kaynaklan olacağından ülkeler kısa vadede bu enerji kaynaklarını halen tercih etmektedirler. Gerek diğer fosil yakıtlanna göre çevreye daha az zararlı olması, gerekse Türkiye'nin yakın komşulanndaki zengin doğal gaz kaynaklan bulunmasından dolayı doğal gaz çok önemli bir enerji kaynağı durumuna gelmiştir. Bu çalışmada, bazı sektörlerdeki elektrik ihtiyacım karşılamak için enerji ekonomisi açısından daha etkin çözümler üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, doğal gazla elektrik üretimi ile ilgili bir yatırım tutarının ve yatırımın geri ödeme süresinin belirtildiği bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The ineffective resource allocation in the national energy sector causes unwanted energy cuts and insufficiencies during the critical times of nations. Altough there is vast amount of gap between the energy supply and demand, the postpone of the investments in the energy sector causes serious problems. The energy sector investments are divided in two groups: renewable and non renewable. The renewable energy sources (hydroelectric, solar, geothermal, wind, etc.) either require expensive investments or their efficiencies are rather low. Since the non renewable energy sources (lignite, hard coal, natural gas, crude oil) will still be important for the next 50-100 years, the nations still prefer to take the advantage of these sources. Because of its environment-friendly nature, and availability in large quantities in nearby countries of Turkey, the natural gas has recently been an important energy source for Turkey. This study presents efficient solutions of electricity production which is more efficient interms of the energy economics. An example of producing electricity by natural gas, its capital cost and payback period of this investment are presented. IV