Animation production and an ideal animation studio design
Animasyon üretimi ve ideal bir animasyon stüdyosu tasarımı
- Tez No: 148114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde“Animasyon”, üniversitelerde incelenmeye başlanan bir sanat ve bilim dalıdır. Hem sanat, hem de bilim dalı olması animasyon konusunun bir çok farklı açıdan incelenmesini gerektirmiştir. Dünya'da, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde bu konu sanat ve bilim dalı olarak incelenmesinin yamsıra bir endüstriye dönüşmütür. Animasyon, sanatçının, bilim ve teknolojiden yararlanarak oluşturduğu bir endüstri ürünü olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada animasyon ürününün, üretim aşamaları, kullanım alanları, tarihi, evrimleri, gelişimi, üreten sanatçıların değerlendirilmesi ve üreten kuranların yapısı incelenmiştir. Dünyada sinema endüstrisinin sağladığı tüketim olanaklarından yararlanarak gelişen animasyon stüdyolarının yapısı ele alınmıştır. Türkiye'de henüz edüstrileşememiş fakat animasyon üretimi yapmakta olan ve endüstrileşme aşamasında olan kuruluşların incelemesi de bu araştırma içerisinde yer almıştır. Çalışmada Türkiye'nin ekonomik ve sosyokültürel yapısı göz önünde bulundurularak, ideal bir animasyon stüdyosu tasarımı, yapılan araştırmalara dayanarak oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Animation is an art form and a subject of science which has began researching in universities. Being an art form and a subject of science, animation needs to be taken from different perspectives. Besides it is an art form and a subject of science, animation has became an industry. Production of animation, by the artist has become a product of science and technology. This research deals with the production states, the fields, the history, the evolution, the development, the producing artists and the structure of the production companies. By the help of consumption power of the cinema industry, the animation studios are developing day by day. The structure of these successful companies have been examined during the research. It also examines the animation studios in Turkey which has failed to industrialize and the studios which are on the way to be industrialized. A design of an ideal animation studio, presented in consern of Turkey's economical and socio-cultural state acording to the studies and resarches. IV