Collaboration in design studios
Tasarım stüdyolarında iş birliği
- Tez No: 166714
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN ULUSU URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
TASARIM STÜDYOLARINDA İŞBİRLİĞİ ÖZET Günümüz koşullarındaki mimari ortamın getirdiği ve gerektirdiği değişimler göz önüne alınarak mimari tasarım stüdyolarındaki eğitim formasyonunun gelişimi ve değişimi bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Tezin giriş bölümünde günümüzün mimarlık ortamı çeşitli yönleriyle tanıtılarak, mimarlık eğitimine yansımaları ele alınmıştır. Bu yansımalar ışığında yazarın hem öğrenci olarak (AADRL 01-03) hem de eğitmenlerden biri olarak (ITUMTZ Ekim 04- Ocak 05) katıldığı iki farklı yükseklisans programı tanıtılmıştır. Bu iki stüdyo ortamı, öğrencinin tasarım stüdyosundaki konumu göz önünde bulundurularak 'bireye' ve 'işbirliğine' dayalı tasarım stüdyoları şeklinde sınıflandırılmıştır. Tezin kuramsal çerçevesini desteklemek ve işbirliğine dayalı stüdyoların pozitif ve negatif yanlarım ortaya çıkartmak için bir anket hazırlanmıştır. Anket AADRL 01-04 dönemlerinde okumuş olan iki sınıf üzerinde uygulanmıştır. İkinci bölüm kapsamında mimarlık dünyasındaki güncel tartışmalara hem meslek alam, hem mimarlığın nesnesi, hem de eğitim çerçevesinde bakılmıştır. Mimarlığın ve insanlığın bugüne kadarki tarihçelerine bakıldığı zaman, etkileşimlerin olduğu görülmektedir. Günümüzün teknolojik gelişimleri ile yaşam tarzımızın değişinimin mimarlığa etkisi de şüphesizdir. Bugün bilgisayar teknolojileri ve basit tasarım programları sayesinde herkesin mimarlık yapabilme yetisine sahip olması, mimarlığın ayağa düşmesine neden olmuştur. Mimarinin güncel tartışmalar içinde yer almakta zorlanması ve prestijini kaybetmesi, kendini yenilemesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu sebeple mimarların yeni teknolojileri kullanarak, gelenekselin ötesinde tasarımlar yapmaları gerekmektedir. Mesleklerarası teknoloji alışverişi ile yeni tasarımların gerçekleşmesi ve bu yeni tanımlanan süreç sırasında tasarımın bilgi bazlı olması gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Tabii bütün bu değişimlerle mimarın da mesleğe bakış açısı değişmeye başlamıştır. 'Mimarlık nedir?' sorusunun yerini 'mimarlık ne yapar sorusu? almıştır. Bu soruyu yönelten mimarlar, mesleğin gücünü ortaya koyarak eski prestijli konumuna ulaştırmaya başladılar. Bu bakış açısında, günümüzde mimarın rolü de tartışılmaktadır. Mimarinin tarihsel süreçte geçmişten günümüze tanımına bakıldığında, günümüzde üründen başka tasarım sürecinin de bilgi olarak önem kazandığını görürüz. Bu, yeni tasarım rollerinin oluşmasına ve mesleğin çatallaşmasına sebep olurken, mimarın toplum içindeki görevlerini tanımlamakta güçlük çekmesine neden olmaktadır. Mimarın, bu süreçte toplumu yönlendiren özelliğinden çıkıp toplum tarafından yönlendirilen hale geldiği gözlemlenmektedir. Mimarın bunu aşması için çağın ötesine geçebilen bir özelliğe sahip olması gerekir ki bu da ancak araştırıcı bir kişilikle olabilir. Günümüzde, mimarın kullandığı tasarım araçlarının değişimi ofis ortamlarına da yansımaktadır. Mimarlar, dünyanın farklı noktalarında iş alabilmek için çokuluslu ıxorganizasyonlar oluşturmaya başladılar. Bu tip organizasyonların avantajlarından biri iş zamanlaması ile ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır. Coğrafi konumlan sebebiyle yirmi dört saat çalışabilen ofisler, az zamanda çok iş yapılabilmesini sağlamaya başlamıştır. Tabii çokulusluluk durumunda akreditasyon gibi meseleler ön plana çıkmaya başlıyor. Mimari ürünün tanımı da, bugünün koşullarının ve toplumun mekanla ilgili beklentilerinin değişimi ile farklılaşmaktadır. Bu beklentilerin keşfi için mimarlara önemli görevler düşmektedir. Bugün insanlığın yaşadığı mekanların çoğunu kentler tanımlamaktadır ve yaşam tarzımız değiştikçe de dünya nüfusunun çoğu kentlere taşınmaktadır. Bunun sonucunda mimarlara çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Bugünün mekan tanımı geçmişe göre daha belirsiz, akışkan ve bulanık bir yapıya sahiptir. Bu tip mekanlara uyum sürecinde mimarinin oluşumunda hareketin ön plana çıktığı gözlemlenmektedir. Günümüzün oluşturduğu bir başka koşul da, tasarımla ilgili birçok ürün gibi mimari ürünün de hızla tüketilmesidir. Bunun gibi bir piyasa ortamında, hızlı tasarlayan mimar kendine daha kolay yer edinebiliyor. Piyasanın hızına yetişebilmek için bilgi üretiminin de hızlanması ve zenginleşmesi gerekmektedir. Farklılaşmak ve ön plana çıkmak için daha değerli tasarımların yapılması gerekiyor. Bilgi bazlı tasarımlar ve tasarım süreci önem kazanıyor. Bu tip tasarımların ortaya çıkabilmesinde grup çalışması gerekmektedir. Grup çalışmaları ancak somut veriler üzerinden yapılabilir. Bu da mimari objenin tasarım tartışmalarında ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bugün mimarlığın yaşadığı problemler de mimari eğitimle birebir alakalıdır. Günümüzde eğitimle ilgili tartışmaların çoğu, mimari eğitimde araştırma ve uygulamanın ayrışması üzerinedir. Bunun sebeplerinden biri mimarın akademik bir ortamda yetişmesi ile ilgilidir. Akademik ortamlarda bile bu ayrım 'uygulamacı' ve 'araştırmacı' eğitmen kavramlarıyla ön plana çıkmaktadır. Mimari eğitimin bugün sadece uygulamacı mimar yetiştirme amacı, günümüz koşullarında yetersiz kalmaktadır. Çağımızda araştırmacı ve bilimadamı kişiğindeki mimarların eğitilmesi gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Aslında, araştırmanın tasarımda ön plana çıkması akademi ve uygulamayı da bir araya getirebilir. Kollektif çalışma ortamlarıyla bu rahatlıkla sağlanabilir. Tartışmaların bir diğer noktası da mimarların mesleki kimliklerini sanat alanında mı yoksa bilim alanında mı ifadelendireceklerine bir türlü karar verememeleri ile ilgilidir. Mimarların kafasındaki karmaşıklık diğer mesleklerin mimariye bakış açışım da etkilemektedir. Mimarlığın diğer mesleklerle olan ilişkilerini düzeltmesi gereklidir çünkü mimarlık hem multidisipliner olarak, hem de kendi içinde kollektif bir meslek karakterine sahiptir. Diğer meslekler mimarlığı hor görmektedir ve bu akademik ortama da yansımaktadır. Bu problemi çözmek için eğitimde multidisipliner bir ortam yaratmak gereklidir. Mimarlık eğitimi bugünkü haliyle birçok tepki almaktadır. Hem disiplinlerarası çalışmalara kolay uyum sağlayabilen, hem de çağımızın gereklerine mezun olduktan sonra bile adapte olabilen mimarlar yetiştirmek için yeni mimari eğitim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da ancak araştırma bazlı bir eğitim modeli olan işbirliğine dayalı çalışma ile mümkün olabilir. Günümüzdeki tartışmalara kısaca göz attıktan sonra tezin üçüncü bölümünde mimarlık eğitiminin dayandığı temel ilkeler sınıflandırılmıştır. Bu bakış açısında, mimari eğitimin tarihçesi, usta-çıraktan enstitüleşmeye kadar olan süreçte elealınmıştır. Bu süreçte gözlenen unsur mimari eğitiminin temel taşının tasarım stüdyolarının oluşturduğudur. Bu sebeple de mimari eğitimde stüdyonun yerine tarihçesiyle beraber bakıp, öğrencinin konumuna göre farklı tasarım stüdyo tipleri ortaya konulmuştur. Bunlar 'bireysele' ve 'işbirliğine' dayalı tasarım stüdyoları olarak tanımlanabilir. Mimarlık eğitiminin tarihçesine bakıldığında en etkili olan ikili Bauhaus ve Beaux- arts okullarıdır. Beaux-arts ve Bauhaus eğitiminlerinin tanımı ve ortak yönleri, bugünkü eğitim sisteminin temellerini oluşturur. Bunların yanında tarihte önemli bir yere sahip olan bir başka ekol da AA' dır. AA'nın eğitim sisteminin tanımı ve güncelde yaşadığı problemler, bugünün mimarlık mesleğinin daha farklılaştığını, multidisipliner ve işbirliğine dayalı bir yapıya ulaştığını ortaya koymaktadır. Tasarım süreci soyuttan somuta doğru giden ve doğrusal olmayan bir süreçtir. Bu süreci daha iyi anlamak amacıyla stüdyo ortamına bakılmıştır ve tasarım sürecini oluşturan; fikirler, tema, ana kavram, bunları ifadelendiren betimleme, projenin gelişimini sağlayan eleştiri ve proje geliştirme konulan işlenmiştir. Tasarım bilgisi stüdyoda oluşur ve kullanılır. Amacı fikirlerin arkasındaki ana konsepti oluşturmaktır. Tasarım bilgisine ulaşmanın yollan tasarım stüdyolarında öğretilir. Önemli olan öğrencinin doğru sorulan sormayı öğrenebilmesidir. Ancak bu yolla öğrencinin tasarımcı gibi düşünmesi sağlanabilir, çünkü 'tasarımcı düşünce' doğru sorulan sormakla başlar. Mimarlar kendilerini iki boyutta (çizimlerle ve diyagramlarla) ve üç boyutta (maketlerle ve üç boyutlu çizimlerle) ifade ederler. Mimar düşüncelerini görselleştirerek tasarım yapar. Yaratıcı düşünce görselleştirme ile ortaya çıkar. Soyut düşünceler eskiz, diyagram yada tasarım önerisi şeklinde betimlenir ve tasarımın ilk evrelerinde gerçekleşir. Bazen sadece düşünceleri ortaya koyma şeklinde de üretim yapılabilir. Tasarım sürecinin bir parçası olan betimlemeler, içerdikleri bilgiye göre değişirler. İçerdikleri bilgi fazlalaştıkça detaya inerler. Tasarım sürekli bir süreçtir ve incelendiğinde değişik aşamalarda tasarınım geliştiği gözlenebilir. Tasarım değerlendirme ile gelişir. Tasarımın farklı aşamalarında yapılan değerlendirmelerle kararlar alınır. Değerlendirme eleştiri demektir. İki şekilde olabilir, öz eleştiri ve eleştiri. Kişi, projesi yada fikirleri hakkında konuşarak öz eleştiri yapabilir, öz eleştiri projede geri dönüşlerin olmasına olanak verir. Tasarımı geliştirmek tasarım sürecinde önemli bir rol oynar. Önemli olan tasarımlan geliştirecek olan doğru bilgiye ulaşmaktır, bu da ancak iyi araştırma yapmakla başarılabilinir. Mimari programlarda teorik dersler bu bakışla ön plana çıkmaktadır ve stüdyo ortamım beslemektedir. Tasarım sürecini tanımlayan bu başlıkların herbirinde konu bireysele ve işbirliğine dayalı stüdyolara göre ayrı ayrı ele alınmıştır, çünkü her ikisinde de farklı şekilde gerçekleşmektedir. Tasarım süreci kadar tasarım stüdyosunu oluşturan bireyler de önemlidir. Üçüncü bölüm, tasarım stüdyosunu oluşturan bireylerin tanımlanması ile sonlanmaktadır. Tasarım stüdyosunun, eğitmen, öğrenci ve bilgisayar gibi birbirinden farklı bireylerden oluşan karmaşık bir yapısı vardır. Bilgisayar bu yapıda çağımızın xıgetirdiği bir yenilik olarak ön plana çıkmaktadır. Eğitmen tasarımda daha tecrübeli olan, gerektiğinde öğrenciye yardımcı olan, projenin gidebileceği noktalan kestirebilen, projeye dışarıdan bakan bir gözdür. Görevini konuşarak gerçekleştirir. Öğrencinin yapmak istediklerini anlayıp onlara yardımcı olur. Tasarım yapmayı öğretemez ama uygun koşullu ortamı hazırlar. Bugünkü bilgi ortamındaki patlama, eğitmenlerin işini zorlaştırmaktadır ve eğitmenler ortak çalışmalar aracılığıyla bununla baş etmektedirler. Bunun yanında öğrenciler, öğrenmeye hevesli olan bireylerdir. Onların üzerlerine düşen görevler, tasarım yaparken öğrenmektir, bunu yaparken mimarlığı yaşamın bir parçası olarak benimsemeleri gerekir. En yeni birey olarak bilgisayar, tasarınım her adımında kullanılması gereken ve bilgiyi dönüştürme özelliği olan bir makinadır. Bilgisayarın kullanımı tasarım eğitiminin ilk yıllarında tehlikeli olmakla beraber mimari tasarım sürecinde çığır açtığı için kullanılması şarttır. Tezin dördüncü bölümünde, 'bireysele' ve 'işbirliğine' dayalı yüksek lisans tasarım stüdyoları, stüdyoyu oluşturan bireyler arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurularak anlatılmıştır. Bireysele dayalı tasarım stüdyoları, bireysel çalışmanın ön planda olduğu stüdyolardır. Bu tip stüdyolarda:. eğitmen- öğrenci ilişkisi: dört farklı şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi eğitmenin tek yürütücü olarak tasarım stüdyosunu yürüttüğü oluşumlardır. İkincisi havuz sistemidir. Bu sistemde öğrenciler birey olarak farklı proje eğitmenlerini dolaşarak ayrı ayrı eleştiri alırlar. Üçüncü sistemde eğitmenler zaman zaman öğrenci gruplarım aralarında değiştirerek eleştiri verirler. Son sistemde, eğitmenler grup halinde proje dersine girerken, ortaklaşa eleştiri verirler. öğrenci - öğrenci ilişkisi: bireysel çabayla gerçekleşir. Kutuplaşma kaçınılmazdır, halbuki stüdyo ortamında öğrenme, eşit bireylerin karşılıklı diyaloglarıyla en iyi şekilde gerçekleşir. öğrenci - bilgisayar ilişkisi: bilgisayar sadece proje geliştirme ve sunum düzeylerinde kullanılıyor. İşbirliğine dayalı tasarım stüdyoları, grup çalışmasının ve araştırmanın ön planda olduğu stüdyolardır. Diyagramlarla tasarım çalışmanın yöntemini oluşturur. Bu tip stüdyolarda: eğitmen- öğrenci ilişkisi: her öğrenci grubu projenin başlangıcında eğitmen grubuyla çalışmakla beraber zamanla projenin derinlemesine ele aldığı araştırma konusuna yakın olan eğitmenle çalışmaya devam eder. Hiyerarşik bir yapı söz konusu değildir, bu da öğrenci grubu ve eğitmen arasındaki diyalogun verimli geçmesine olanak verir. öğrenci - öğrenci ilişkisi: eğitmen öğrenci ilişkisindeki gibi burada da bir hiyerarşi söz konusu değildir. Grup içindeki diyalog projenin başarısı için çok önemlidir. Öğrenci öğrenci ilişkisi üç önemli noktayla anlatılabilir. Bunlar: ayniyet; projeyi oluşturmada öğrencilerin aynı amaç yönünde hareket etmelerini, görev dağılımı; öğrencilerin ilgilerini çeken ve beceri sahibi oldukları konularda xuçalışmalarım ve iletişim ortamı; öğrencilerin tasarım yaparken oluşturdukları ortam, kullandıkları dil ve diyagramlarla ilişkilidir.. öğrenci grubu - öğrenci grubu ilişkisi: gruplar arasında yoğun bir düzeyde yarışma söz konusudur. Öğrenciler bilgilerine ve yeteneklerine göre gruplar arası transferler gerçekleştirirler. Tasarım üzerinden kopya çekmek serbesttir. eğitmen- eğitmen ilişkisi: eğitmenler tasarım programım ortaklaşa oluştururlar. Stüdyoyu ortaklaşa yürütürler. öğrenci - bilgisayar ilişkisi: bilgisayar tasarımın her aşamasında kullanılıyor. Grubun bireyi haline dönüşmüş durumdadır. Tasarım stüdyosunu oluşturan bireyler arasındaki ilişkilerle bu iki farklı yüksek lisans stüdyo yapısı anlatıldıktan sonra, iki stüdyonun oluşturdukları ortam, ürün ve süreç üzerinden yapılan karşılaştırmalarla ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, AADRL anket çalışmasının da desteklediği işbirliğine dayalı stüdyoların tasarım sürecine olumlu ve olumsuz katkıları irdelenmiştir. Günümüzün gerektirdiği araştırmaya dayalı tasarım için diyagramatik yöntemi ele alan bu tip stüdyolarının gerekliliği ortaya konulmuştur. xm
Özet (Çeviri)
COLLABORATION IN DESIGN STUDIOS SUMMARY In this study, considering the changes and the needs of the architectural medium in today's conditions, the development and the change of the formation of education in the design studios is studied. In the introduction of the thesis, today's architectural medium is described with variable perspectives and its reflection towards architectural education is discussed. In the light of these reflections, the author's experience on attending as a student (AADRL 01-03) and as being one of the tutors (ITUMArch Oct 04- Jan. 05) in two different post graduate courses are explained. Depending on the students' way of dealing with the projects, these two design studio structures are classified into“individual”and“collaboration”based design studio structures. In order to support the theoretical frame and to show the positive and the negative factors of collaboration based design studio structures, a questionnaire is prepared. The questionnaire is applied to two different classes of students from AADRL 01-04. In the second chapter, through the current debates in the architectural world, the profession, the product and the educational frame of architecture are examined. When the history of architecture and of humanity is examined, an interaction is observed. Today's technological developments and the change in our life styles surely affect architecture. Today, computer technologies and simple design programs allow any common person to become capable of doing architecture, causing architecture to loose its respect Architecture is having difficulties in taking its position in current discussions, loosing its prestige, shows the need for renewing itself. For this reason, by using new technologies architects should design something beyond traditional. New designs resulted from interdisciplinary relations, shows the importance of design being knowledge based in using technology. Of course, because of all these changes, today's architectural point of view is also beginning to shift. The question of 'what architecture is?' has replaced its place to 'what the architects can do?' Architects that direct such a question, has started to expose the strength of architecture, placing it back to the level of recognition that it deserves. In this context, today architect's role is also being discussed. Looking at the history of architecture from the past till today, it is observed that today other than the product, the design process has also gained importance as knowledge. The architect is finding it difficult to define his role in the public, as the architects are now having difficulties in defining their duties in this separation of the profession. It is observed that their role is changing from the designer guiding the community to designer guided by the community. In order for architects to overcome this, they should have a specialty that would surpass the era, which requires a research based personality. xivToday, the change of the architectural tools in design reflects on the design environments of an architect Trying to get various jobs in different parts of the globe, they start to form international organizations. One of the advantages of these organizations is about timing of the work. As a consequence of their geographical positions, offices that work 24 hours, allow more work to be done in short time. Of course internationality brings the issues related to accreditation. The definition of architectural product is also changing with today's conditions and the changes in the expectations of people. For the discovery of these expectations, architects have important duties. Today the order in the world is creating a pattern and architecture as a nature can be classified as a complicated profession in tins chaotic order. Today, the spaces we live can be defined as cities, and the more our life styles change, the more people migrates to the cities. As a result of this, architects have important responsibilities. Comparing to the past, today's definition of space, is much more blurry, fluid and ambiguous. In the process of adapting to these spaces as architects, it is observed that motion is prior. Today, like many of the other design products, architecture is consumed rapidly. Architects that design fast, finds it easier to place him in the market For reaching the speed of the market, the knowledge generating should get richer and faster. In order to be different and step forward, more valuable designs should be made. Information based design and process comes forward. And for such deign environments, teamwork is essential. Teamwork can only be achieved through concrete information, which culminates on architectural object becoming the basis for discussions. Today, the problems that architecture is facing, is in one to one relation to its education. Current discussions on architectural education, focuses on the split of research and practice. One of the reasons about this fact is about architects being raised in academic environments. Even in academic environments, the split of educator/tutor and practitioner/ tutor exists. Today, architectural education just focusing on the education of practitioner architect is insufficient and does not compete with the needs of our era. Today's architect should have a scientific and research based personality. Actually, research being prior aim in design, would allow the gathering of academics and practitioners. Through collaboration based environments this could easily be achieved. Another point in the discussions is related to indecisive architects that cannot place the professions identity, either on science or arts. The complicated minds of the architects also affect the other disciplines idea