Nature of the relationship between job stress, organizational commitment and job satisfaction
İş stresi organizasyonu bağlılık ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkinin doğası
  1. Tez No: 148117
  2. Yazar: MELTEM TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu araştırmanın ana amacı, iş stresi ve iş tatmini ile organizasyona bağlılığın ve aynı zamanda iş tatmini ile organizasyona bağlılığın arasındaki ilişkinin doğasını incelemek ve açıklamaktır. Bu çalışma için data 102 tıp doktorundan oluşan örneklemden toplanmıştır. Toplam 40 adet anket cevaplanmıştır ( geri dönüş oranı 39 %). Data, çeşitli istatistiksel ölçümler kullanılarak analiz edilmiştir. Pearson product-moment correlation ve stepwise regression analizi çalışmanın hipotezlerini test etmek için uygulanmıştır. Bu çalışma, tıp doktorlarının çoğunlukla işe bağlılık ve iş tatminleri karşılığında, kendilerinden iş tanımları ve sorumlulukları anlamında ne beklendiğinden emin olmak istediklerine önem verdiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this research was to analyze and explain the nature of the relationship between job stress, job satisfaction and organizational commitment as well as the relation between job satisfaction and organizational commitment. Data for the study were gathered from a sample of 102 medical doctors. A total of 40 responded to the survey (response rate was 39%). The data was analyzed using various statistical measures. The Pearson product-moment correlation and stepwise regression analysis were employed to test the study's hypotheses. This study showed that medical doctors mostly valued to be sure about what exactly is expected of them as a part of their job description and responsibilities in return for their commitment and satisfaction.