A psychoanalytic approach to 'Alice in Wonderland'
  1. Tez No: 148119
  2. Yazar: ZERRİN POLVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yirminci yüzyıl Sigmund Freud ve takipçileri tarafından kurulan ve geliştirilen Psikanaliz metodu ve Psikanaliz Ekolü' nün ortaya çıkışma, gelişimine ve giderek artan popülerliğine şahit olmuştur; sonuç olarak sanatsal ve edebi üretimlerin altında yatan gizli ( şuuraltı) arzu ve isteklere karşı genel bir ilgi uyanmış ve bu konuda çalışmalar başlamıştır. Psikanalitik eleştiri kurammm doktrinlerinden birisi yazarın bilinçaltı gerilim ve dürtülerim eserinde dile getirdiğidir, çünkü yaratıcı eğilimi olan hiçbir insan kendi iç dünyasının tamamen dışına çıkamaz. Bunun için, bu tezin amacı Lewis CarrolPun hayat hikayesini psikanalitik bakış açısı ile inceleyerek ve anlayarak hangi karakter özelliklerinin ve hayatındaki hangi olayların 'Alice Harikalar Diyarında' isimli eseri yazmasına yol açtığım belirlemeye çalışmaktır. Lewis.CarrolPun hayatı ile ' Alice Harikalar Diyarında' arasındaki bağlantılar incelendiğinde, Carroll'un hayatında, onun kimliğinin oluşmasında en önemli safhanın Ödipal öncesi dönem olduğu ve bu kimliğin gerçek ve sahte olmak üzere iki kişilik gelişimi içerdiği anlaşılmaktadır. Bu tezde Carroll'un bastırılmış düşünce ve duygularını, 'Alice' kitaplarının esas karakteri Alice ile özdeşleşerek ortaya koyduğu öne sürülmektedir. Başka bir deyimle tüm öykü süresince Carroll Alice'nin ağzından konuşmaktadır. Carroll'un yukarıda söz edilen gerçek ve sahte kişilikleri arasındaki çekişme, Alice'nin söyledikleri ve yaptıkları ile zekice sembolize edilmiş olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak Alice'nin rüyasından uyanması ile Alice'nin ve dolayısıyla Carroll'un çatışması çözümlenemeden hikaye son bulur. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The twentieth century saw the emergence, development and increasing popularity of Psychoanalysis and the Psychoanalytic School founded and developed by Sigmund Freud and his disciples; as a result a general interest in the hidden ( unconscious) motives in artistic and literary works was aroused and relevant studies began to appear. One of the tenets of the Psychoanalytic literary criticism is that a writer reveals his unconscious stresses and strivings in his work since no creatively driven man can get totally outside of his inner life. Thus, the aim of this thesis is to study and try to understand, from a psychoanalytic perspective, the life story of Lewis Carroll and to see the relation of his character and the events in his life which led him to write“ Alice in Wonderland”. When the connection between Lewis Carroll's life and“ Alice in Wonderland”is examined, the preoedipal period stands out as the most important stage in the formation of his identity which included the development of a real and a false self. It is suggested in this thesis that in Alice books, Carroll reveals his regressed and suppressed thoughts and feelings by identifying himself with the main character, Alice. In other words, Lewis Carroll speaks from Alice's mouth throughout the book. The struggle between the real and false selves of Lewis Carroll mentioned above is intelligently symbolised and made apparent by the words and deeds of Alice. However, the conflict of Alice and therefore of Carroll remains unsolved as Alice wakes up from her dream at the end of the book. VI