The role of China in the world economy
Çin'in dünya ekonomisindeki rolü
- Tez No: 148120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Çin ekonomisinin son yıllarda giderek artan gücü ekonomik literatürde en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Dünyanın en fazla nüfusuna sahip olması ve Dünya Ticaret Örgütü'ne olan üyeliğinin verdiği güçle Çin dünyadaki birçok devletle rekabet içindedir bu şekilde dünyada bir“Çin fobisi”ne yol açmaktadır. Bu tez çalışması, Çin'in en önemli ekonomik büyüme faktörünün ülkeyi dünyanın önde gelen ekonomik güçlerininden biri haline getiren oldukça başarılı dış ticaret reformlarının olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmanın amacı (1) Çin'deki dış ticaret ve yatırım hacmini arttıran dış ticaret reformlarım incelemek (2) Çin'in önde gelen ekonomik ve ticaret partnerleri - A.B.D., Avrupa Birliği ve Japonya- ve uluslararası kuruluşlar- IMF, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve ASEAN- ile olan ilişkilerini analiz etmektir. Bu iki amaç Çin'in nasıl dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri haline geldiğini ortaya koymaktır. Bu tez çalışması Çin'in olağandışı başarılı dış ticaret reformları gerçekleştirdiğim vurgular. Ayrıca Çin'in önde gelen ticaret partnerleriyle oldukça başarılı ekonomik ilişkiler kurmuş olduğunu ve özellikle DTÖ ve ASEAN' da oldukça stratejik bir rol oynadığının altını çizer. Sonuç olarak, bu tez çalışması Çin ekonomisinin geleceğinin sözkonusu ticaret partnerleri ve uluslararası kuruluşlarla olan olan ilişkilerine büyük ölçüde bağlı olduğunu vurgulamaktadır xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The growing power of the Chinese economy has been among the most controversial subjects in the economic literature since the last years. Due to its sheer size in population and enhanced with its membership to the World Trade Organization, China is harshly challenging most of the states with its growing economic power, and creating a“China phobia”in the world. This thesis argues that China owes its economic growth largely to the implementation of successful foreign trade reforms, which led the country to be among the world's top trader states. The purpose of this study is (1) to investigate the foreign trade reforms, which led to China's trade and investment expansion and (2) to analyze China's economic and trade relations with its major trade partners- the United States, the European Union and Japan as well as with the international institutions- the IMF, the World Trade Organization and the ASEAN. The two objectives demonstrate how China managed to become among the world's leading economic and trade powers. The current study points out that China has achieved extraordinarily successful foreign trade reforms. The thesis also demonstrates that China has established favorable economic and trade relations with its major trade partners, and is playing a strategic role in the WTO and the ASEAN, hi conclusion, this thesis emphasizes that the future of the Chinese economy depends to a great extent on its economic and trade relations with its major trade partners and with the international institutions. XI