A psychoanalytic approach to the female selfhood and the male gaze in Jane Eyre and Wide Sargasso Sea
Jane Eyre ve Wide Sargasso Sea isimli romanlarda kadın benliği ve erkek bakışına psikanalitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 234756
  2. Yazar: AYLİN ECDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu projenin amacı, Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın psikanaliz kuramlarıçerçevesinde kadın benliğinin olusumunda etkili olan unsurları incelemektir. Ataerkilliğin birtemsilcisi olan Victoria döneminde, benlik arayısı içinde olan kadını etkisi altına alan pek çokunsur olduğu tartısılmıstır. Kuramlar, bu unsurların psikolojik ve ruhsal olduğunu ve bireyinebeveynleriyle olan iliskilerinden kaynaklandığını vurgulamıstır. Ailesel iliskiler, bireyin biryetiskin olarak sürdüreceği ileriki yasamını bilinçsiz olarak etkilemektedir. Birey, ancak builiskiler sayesinde kisisel farkındalığa ve gerçek benliğine ulasabilmektedir. ?Erkek bakısı?altında kadın benliğini incelemek üzere, Jane Eyre ve Wide Sargasso Sea seçilmistir. Buromanlardaki kadın karakterlerin benliklerini incelemekteki amacım, onların ?eksikliklerinin?,fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarının sonraki yasantılarını nasıl sekillendirdiğini, ve benliklerinin?erkek bakısı? altında ne sekilde tahribata maruz kaldıklarını, iki muhtemel çözüm önererekgöstermektir. Bu çözümler, bilinçaltındaki arzuların toplumun beklentileriyle dengelenip,hayatta kalmak için egonun gelistirilmesi, ya da her hangi bir itaat ya da uyumluluğureddetmek anlamına gelen, gerçek benliği ?kisisel yok olusta? bulmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to examine the factors constituting the female self inVictorian society within the framework of the psychoanalytic theories of Sigmund Freud andJacques Lacan. It has been argued that there are many factors in Victorian society, which isalso the representative of the patriarchy, that have influences on a female who is in search ofher real selfhood. The theories emphasize that these factors are always psychical andpsychological and they are resulted from the relationships between the child and his/herparents. The familial relations affect an individual?s later relationships with others and her/hislife as an adult unconsciously. It is through these relationships that an individual can reachself-awareness and the real selfhood. To examine the female self hood under the ?male gaze?in Victorian society, Jane Eyre and Wide Sargasso Sea have been analyzed. My aim inanalyzing the female characters in these novels is to show how their ?lacks?, physical andpsychical needs shape their later lives and how their self hood is subject to destruction by themale gaze, suggesting two different possible solutions to save their selves in a society ruledby patriarchy. These solutions are to develop the ego in order to survive, balancing the desiresof the unconscious and the expectations of the society; or to find real selfhood in selfannihilation, which means to refuse any kind of obedience and conformity.