The nature of the relationship between top management support, effective project management and success level of ERP projects: The case of pharmaceutical sector in Turkey
Üst yönetim desteği, etkin proje yönetimi ve kurumsal kaynak projelerinin başarı seviyeleri arasındaki ilişki: Türkiye'deki ilaç sektörü
- Tez No: 148121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemlerinin implementasyonu 1990'h yıllardan beri, özellikle gelişmiş ülkelerde, giderek artan bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı çok uluslu ilaç şirketlerinin Türkiye'deki işletmelerinde, üst yönetim desteği, etkin proje yönetimi ve ERP implementasyon projesinin basan seviyesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. ERP projelerindeki ana organizasyonel faktörleri incelemek için tasarlanan bu çalışma, Türkiye'de bu alanda öncü olma özelliğine sahiptir. İlaç sektörü, ERP sistemlerinin sıklıkla uyarlandığı başlıca sektörlerden birisi olması nedeniyle, araştırma için gerekli veri, Türkiye'de faaliyet gösteren ve SAP, Oracle, PeopleSoft ve Baan ERP sistemlerinden birinin implementasyonunu tamamlamış, 9 çok uluslu ilaç şirketinden toplanmıştır. Bu şirketlerde ERP implementasyon projelerinde görev almış toplam 45 birey bu çalışmanın örneklemi içinde yer almıştır. Bu çalışmada uygulanan istatiksel analizlerin sonuçlarına göre iyi donanımlı çalışanların projelerde yer almalarını sağlamak ve ERP projelerini şirket içerisinde gelişen dirençlere karşı desteklemek, ERP implementasyon projelerinin basan seviyesindeki değişikliğe en fazla etki eden değişkenlerdir. Üst yönetimin projeye doğrudan katılımı ve proje yönetimini anlaşmazlıkların çözümlenmesinde desteklemesi etkin proje yönetimine en güçlü etkiyi yapmaktadır. Buna ek olarak, etkin proje yönetiminin iki önemli elemanı etkin iletişimin kurulması ve proje şampiyonun varlığı, ERP projelerin basan seviyesindeki değişikliğin üçte ikisini açıklamakta olup modern yönetim tekniMerinin uygulanması ile ilgili olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, çok uluslu ilaç şirketlerinin Türkiye'deki işletmelerinde gerçekleştirilen ERP implementasyon projelerinin, üst yönetimin implementasyon müddetince sürdürülebilir destek sağlaması ve proje yöneticilerinin implementasyona proje şampiyonu olarak katılmalan durumunda, daha başanlı olduğunu göstermiştir. IX
Özet (Çeviri)
The implementation of enterprise resource planning (ERP) has been gaining much importance especially in developed countries since 1990's. The main purpose of this study is to examine the nature of the relationship between top management support, effective project management and the success level of ERP implementations in Turkish branches of multinational pharmaceutical companies. The study, which was designed for examining the main organizational factors of ERP projects, was a pioneer one in Turkey. Since the pharmaceutical sector was one of the economic sectors where ERP projects having been implemented more frequently, the research data were gathered from 9 Turkish branches of pharmaceutical MNC's which have already implemented at least one of the four major ERP software namely SAP, PeopleSoft, Baan and Oracle. The total number of the members of 9 organizations was 45 individuals who were involved in the implementation of ERP projects, were all included in the sample. In terms of the measurement of the success level of ERP projects, the variables of allocation of well-skilled employees and supporting ERP implementation to come over implementation barriers were the most powerful variables according to the results of the statistical analyses performed in this study. The direct participation of top management in implementation activities and top management support for project management in conflict resolution made the strongest contribution on effective project management. Furthermore, two main attributes of effective project management, establishment of effective communication and project champion which were able to explain almost two third of the variance in success level of ERP projects, deserved the attention in relation to the application of modern managerial mindset. The study indicated that ERP projects carried out in Turkish branches of multinational pharmaceutical companies could be more effective if the senior managers of organizations would provide a sustainable support during the implementation process, and project managers were involved as project champions. VUl