Rethinking modern international collective security and the road ahead of transformation of NATO
Uluslararası modern kolektif güvenlik düşüncesinin yeniden düşünülmesi ve NATO'nun dönüşüm sürecinin önündeki yol
- Tez No: 148122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kolektif güvenlik“Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz”için düşüncesi olarak kısaca tanımlansa da, kolektif güvenlik kolektif olarak kendini düzenleme olarak tanımlanabilir; bir devletler grubunun sistemin kurallarına uymayan herhangi bir üyeyi kolektif olarak cezalandırma konusunda anlaşarak güvenlik tehditlerini azaltmaktır. Tarih boyunca Kolektif Güvenlik düşüncesi ittifaklar ve barış için hayati önemi olmuştur. Aydınlanma düşünürlerin çalışmaları ve özellikle Immanuel Kantin Kalıcı Barış kitabı ile kolektif güvenlik düşünceleri insanlığa bir çare olarak ortaya çıkmıştır. Uluslararası sistem içindeki modern anlamdaki ilk kolektif güvenlik sistemi Milletler Cemiyeti ile uygulamaya konmuştur. Fakat kolektif güvenlik sisteminin gerekleri Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler denemelerinde yeterli ölçüde gerçekleştirilmemiştir. Soğuk Savaş döneminin çift kutuplu doğası ülkeleri kolektif savunma organizasyonlarının koruyucu şemsiyesi birleşmeye zorlamıştır. Ayrıca BM de görev tanımında barışı koruma operasyonlarına öncelik vermiştir. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte kolektif güvenlik kavramı Birinci Körfez Savaşında yeniden canlanmıştır. Fakat Soğuk Savaş sonrası dönemin dengesiz siyasal kimliğietnik ve dini ayrılıkçı şiddet hareketlerinin Balkanlar-Kafkaslar-Ortadoğu eksenlerinde yayılmasına sebep olmuştur. Bu yeni çatışma boyutu kolektif güvenlik sorumluluğunu bölgesel güvenlik organizasyonlarına öncelik vermeye zorlamıştır. NATO yeni görevini bu gündemi içinde yeniden tanımlayarak,transformasyon sürecini,yeni stratejik konsepte uygun olarak tanımlamış ve barışı zorlama harekatlarına iştirak etmiştir Bu akademik araştırmanın amacı, NATO'nun dönüşüm süreci kapsamında kolektif güvenliğin gelişimini analiz etmek ve olası gelişmeleri tanımlayabilmektir. vurgulamak ve göstermektir. Bu bağlamda, çalışmanın kapsamı kolektif güvenliğin evrimini eski çağlardan günümüzdeki NATO'nun dönüşümüne kadar alan kronolojik süreci kapsamaktadır.Ayrıca, kolektif güvenliğin kuramsal prensipleri,uluslarasrı ilişkiler mantığı açısından irdelenmiştir. Günümüzün kolektif güvenlik operasyonlarının politik gerçeklerinin anlaşılması bu bağlamda incelenmiştir. Son olarak NATOnun dönüşümü sürecinde başlıca Barışı Destekleme Operasyonları kolektif güvenlik operasyonlarının ardındaki gerçekleri ve NATO'nun Avrupa ayağındakiyeni gelişmeler ele alınarak gelecekteki araştırmalara yararlı olabilmek hedeflenmiştir. 15
Özet (Çeviri)
Although the collective security is defined narrowly with“ALL FOR ONE and ONE FOR ALL”idea, collective security can be defined as collective self-regulation: a group of states attempt to reduce security threats by agreeing to collectively punish any member that violates the system's norms. Collective security ideas have been essential for the alliances and peace all over the history. The collective security ideas emerged as the remedy for the human with the Enlightment thinkers and especially Immanuel Kant's Perpetual Peace book,. The first collective security system had put into practice with the League of Nations. But the necessities of collective security system couldn't be realized over the League of Nations and United Nations experiments. The bipolar nature of Cold War era forced the countries to unite under the collective defense organizations. Also UN had to change its mission and invented the peacekeeping operations. With the Berlin Wall fall down, collective security has revived in the First Gulf War experience. But the unstable nature of post-Cold War era had showed itself with the explosion of intrastate conflicts. This urged UN to gave collective security responsibility to regional security organizations. NATO has found its new mission over this agenda and performed its peace enforcement mission within its transformation process. NATO had enlarged its crisis management mission with its new security perceptions and new partners. The aim of the search is to show and emphasize the evolution of collective security within the NATO transformation process. In this context, the scope of the study is dealing with the historical evolution of collective security starting from the ancient ages up to today's transforming NATO. The theoretical roots of collective security are also examined in order to understand the political realities of collective security operations of today. At last NATO's transformation process main achievements over the peace support operations were explored in order to show the realities behind the collective security operations and the struggle over the NATO's European pillar. 14