Reinventing the art of strategic leadership and planning future
Stratejik liderlik sanatının yeniden keşfi ve geleceği planlama
- Tez No: 148124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Uluslararası sistemde dinamikleri hızlanan küreselleşme süreci, güvenilir stratejik liderlik kavramının ihtiyaç ve öneminin artışına neden olan yeni bir değişimi ön plana çıkarmıştır. İnsanlık medeniyeti kadar uzun ve köklü bir geçmişe sahip bulunan stratejik liderlik kavramının, 21. yüzyılın değişen koşulları içerisinde sağlam temeller üzerinde yeniden tanımlanması ve geleceğin planlanmasmdaki rekabet koşullarında ön alabilmek; çağdaş toplumların öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Nitekim, stratejinin değişen koşullar altındaki derinlikte analizi; bireyin yaratıcılığmdaki beceri, maharet, ve yenilik hırsının açığa çıkanlabilmesinde disiplin anlayışının da harmonizasyonunu gerekli kılmaktadır. Kurumsal anlamda işletmelerin başarıları ise, örgütsel disiplinin muhafazası, bekanın güçlenmesi ve rekabet yeteneğinin güçlü ve sürekli hale gelmesini sağlamaktadır. Liderlik sanatını; bilgi, tecrübe, istihbarat ve analiz, disiplin, eğitim, finans ve yaratıcı düşüncenin bir araya gelmesiyle oluşur. Geleceğin bilinmezliği düşünüldüğünde, planlama ve organizasyonların ihtiyaçlarını birlikte düşünmek gereksinimi doğmaktadır. Bu itibarla, liderin gündelik yaşamın ötesindeki çalkantılı koşullar altındaki zorlu problemlere çözüm getirmesi, toplumun ve fertlerin beklentilerine cevap verebilmesi, yeniliklere açık ve yaratıcı düşünce aksiyonlarını harekete geçirebilmek yeteneği ile doğru orantı içinde olduğu gözlenmektedir. Geleceği görebilmek oldukça güçtür. Gelişen dünyada gelecekte karşılaşabilinecek olağanüstü durumlar için her zaman hazır olunmalıdır. Disiplin de çok önemli bir faktördür. Liderlerin stratejik kararları doğru ve en iyi şekilde almalarını kolaylaştırır. Bu akademik çalışmanın amacı, stratejik liderlik hakkındaki bilgilerin analiz edilebilmesini sağlamaktır. Bu maksatla, strateji, planlama, yönetim ve liderlik konularına da yer verilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, genel olarak, liderliğin geçmişinin ve bugününün incelenmesi dikkate alınarak, liderliğin tarihi, strateji teorisi, askeri yapısı, hedefleri, temelleri, yönetim ve planlama ile olan ilişkileri, stratejik planlama modelleri, organizasyonlara bilgi girişi ve değerlendirilmesi, dünya çapındaki gelişimi, fırsatları, teknoloji, liderlik stratejileri, beklenmedik krizlerle baş edebilme ve de en önemlisi geleceği görebilme ve planlama konularında genel bir fikir verebilmeyi amaç edinmiştir. XXI
Özet (Çeviri)
The globalism process dynamics that gain speed in international system raised a new variation that caused the increase of importance and necessity of honest strategic leadership concept. The reinventing of strategic leadership process that have long and fundamental history as much as humanity civilization, must take part as an important aim for contemporary societies, over a firm base for 21st century's changing conditions. As a matter of fact, the analysis of strategy in changing situations will be important for creative and skillful individuals. The success of organization could only occurred by protection of discipline of organizations, being strong of survival and being continuous of ability of rivalry. The art of strategic leadership takes form with information, education, experience, skill, finance, intelligence and analyzing. There is a necessity for thinking planning with needs of organization together in unexpected future. In this respect, leaders must solve any problems of society in unexpected situations; answer the need of society and individuals. Also must be ready for all innovation and creativities. It is difficult to see an accurate future. At the developing world leaders always have to be ready at every extraordinary circumstance about their workplace or organization. Discipline too is essential. It enables leaders to ensure that decisions made throughout the organization are consistent with strategy as a magic key. This academic survey aims to give detailed information about strategic leadership. Also it aims to explain strategy, planning, management and leadership from past to future. In generally, by examining leadership at today and before, the survey aims to give idea about history of leadership, theory of strategy, military strategy, aim and action of strategy, basis of strategy, relationship between strategic management and strategic planning, models of strategic planning, intelligence with leadership, gathering organizational intelligence, technology and leadership strategies, see and planning future and easily overcome unexpected crisis. XX