The twin deficit and the Turkish case
İkiz açık ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 148125
  2. Yazar: HATİCE KERA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 1980'lerden beri, bütçe açığı ve cari işlemler açığı arasındaki ilişki iktisadi literatürde önemli bir yere sahip olmuştur.“İkiz açık hipotezine”göre bir ulusal ekonominin iç dengesindeki bozulma dış dengede bozulmaya neden olacaktır. Başka bir deyişle, bütçe açığı ve tasarruf açığı cari işlemlerde de açığa neden olacaktır. Birçok araştırmacı çeşitli ekonometrik teknikler kullanarak farklı ülkeler ve zaman aralıkları için iç denge ve dış denge arasındaki bu nedenselliği incelemeye çalışmıştırlar. Bu tez çalışması, Türkiye ekonomisinde 19 87 'den 2003 'e GNP'deki payı %3'den %11'e yükselen bütçe açığı ve GNP'deki payı %0.9'dan %1.8'e yükselen cari işlemler açığı arasındaki ampirik ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmada kullanılan ekonometrik metodlar aşağıdaki gibidir:. Birim kök testi. Eş-bütünleme testi. Vektör hata düzeltme modeli. Çalışmada Türkiye'de bütçe açığından cari işlemler açığına doğru giden bir nedensellik ilişkisini bulduk. Sonuçlarımız gelişmekte olan ülkelerde varolan bütçe açığı ve cari işlemler açığı arasındaki uzun vadeli korelasyonu desteklemektedir. Sonuç olarak, bütçe açığının azaltılmasında her iki açığında dikkate alınmasının yanı sıra uygun mali ve parasal politikaların kullanılmasını önermekteyiz. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1980s the relationship between the budget deficit and the current account deficit has received great attention in the economic literature. According to the“twin deficit hypothesis”, a deterioration of the internal balance will cause a deterioration of the external balance of the national economy. That is, budget deficit and saving deficit will cause also a deficit in the current account balance. Many researchers have studied this causality between internal balance and external balance by employing several econometric techniques on different countries and for different time-periods. This thesis aims to find an empirical relationship between the budget deficit (increased from 3% of GNP in 1987 to 11% of GNP in 2003) and the current account deficit (increased from 0.9% of GNP in 1987 to 1.8% of GNP in 2003) for the Turkish economy between the years 1987 and 2003. Econometric methods used in this thesis are as follows:. Unit root test,. Cointegration test, and. Vector error correction model. We have found that there exists a causal relationship running from the budget balance to the current account balance in Turkey. Hence, our results support the existence of a high correlation between the budget deficit and the current account deficit in the long- run in the developing countries. As a conclusion, we suggest to take into consideration both deficits and use convenient fiscal and monetary policies to eliminate or reduce the budget deficit. vm