The language and communication problem in Brian Friel's 'Translations' and 'The Communacation Cord'
Brian Friel'in 'Translations' ve 'The Communacation Cord' oyunlarındaki iletişim ve dil sorunu
  1. Tez No: 148123
  2. Yazar: ECE ADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Communication Sciences, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dil ve iletişim, insan hayatının dayandığı en önemli unsurlardandır. İçlerinde oluşabilecek herhangi bir eksiklik bu iki unsurun varlığında sarsıntılar yaratır. Bahsedilen eksiklik, ya iki farklı kültür veya dil arasında, ya da kurulan bozuk dialoglarda mevcuttur. Dil ve iletişimde oluşabilecek sarsıntılar, insan hayatını olumsuz şekilde etkiler. Bu sorunların en çok yaşandığı yer İrlandadır, çünkü İrlandadaki İngiliz varlığı, oranın hem kültürünü hem de dilini olumsuz yönde etkilemiştir ve hatta yavaş yavaş ortadan kaldırmıştır. Bu tez çalışması, bu iki farklı dil arasındaki ilişkinin ve sonuçlarının, Brian FriePin“Translations”ve“The Communication Cord”oyunlarında nasıl işlendiğini inceler. İki dil arasındaki farklılıklar aşağıdaki terimlerle açıklanır: Dil İletişim Çeviri Yabancılaşma Yer İsimlerinin Değişmesi Bu çalışmada aynı zamanda İrlanda kültürünün İngiliz varlığıyla nasıl ortadan kalkmaya başladığı, bu varlığın güncel yaşam, eğitim ve iş alanlarında nasıl bir etkiye sahip olduğu sunulmuştur. Her iki oyun da, yukarıdaki noktalan ele almış ve Brian FriePin dil konusundaki hassasiyetini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Language and communication are the two important elements in human beings“ life. Any kind of a deficiency that occurs, spoils the existence of these two elements. The mentioned deficiency exists either between two different cultures or languages, or in distorted dialogues. The spoil in language and communication affect human life negatively. Ireland is the place in which these problems take place mostly, since the English presence in Ireland affects its both culture and language negatively. Furthermore, it eradicates them gradually. This thesis examines how the relationship and the results of these two different languages are studied in Brian Friers ”Translations“ and ”The Communication Cord". The differences between two cultures are explained with the terms below: Language Communication Alienation Making Translation Changing the Place Names A further contribution of this work is how the Irish culture disappears by the British, and what kind of an influence does the English presence has on daily life, education and work systems. Both the plays, handle the points above and accentuate Brian FriePs sensibility on language.