Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kamu açığı ve cari işlemler açıklarının ilişkilendirilmesi (İkiz açıklar) : Türkiye üzerine bir deneme
Relating public deficits with current account deficits in developing and developed countries (Twin deficits) : Modelling the Turkey example
- Tez No: 146621
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
oz“Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerde Kamu Açığı ve Cari İşlemler Açıklarının İlişkilendirilmesi (İkiz Açıklar) : Türkiye Üzerine Bir Deneme”başlıklı tezimde temel olarak ikiz açıklar hipotezi ele alınmıştır. İkiz açıklar hipotezine ilişkin teorik literatür incelenmiş bu çerçevede teorik ve ampirik çalışmalar gösterilmiştir. İkiz açıklar hipotezi, kamu açıklan ve cari işlemler açıklan arasındaki etkileşimi göstermektedir. Tezde ele alınan bu etkileşim süreci şu şekilde açıklanmıştır. Kamu açıklarının olduğu bir durumda ülkenin finansman ihtiyacının artması faiz oranlarını yükseltecek ve yükselen faiz oranları yabancı sermaye girişini artıracaktır. Yabancı sermaye girişi ile yerli paraya olan talep artacak ve yerli para değer kazanacaktır. Sonuçta ithalatın daha ucuz hale gelmesi ile dış ticaret dengesi bozulacak ve cari işlemler açık verecektir. Türkiye dahil olmak üzere bazı seçilmiş ülke örneklerinden yola çıkılarak 1980'li yıllardan itibaren ikiz açıkların nasıl bir gelişim çizgisi gösterdiği izlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye verileri kullanılarak bütçe açıklan ve cari işlemler açıklan arasındaki ilişki Granger nedensellik testi ile ampirik olarak test edilmiştir. ABSTRACT This dissertation entitled“Relating Public Deficits with Current Account Deficits in Developing and Developed Countries (Twin Deficits): Modeling the Turkish Example”emphasizes basically the twin deficits hypothesis. Theoretical literature on the twin deficits hypothesis is examined and theoretical and empirical studies are shown where appropriate. The twin deficits hypothesis expresses the interaction between public deficits and current account deficits. In the case of public deficits, the increased need for financing the deficit will boost interest rates and increased interest rates will trigger foreign capital inflow. This inflow increases the demand for national currency which in turn will 111
Özet (Çeviri)
oz“Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerde Kamu Açığı ve Cari İşlemler Açıklarının İlişkilendirilmesi (İkiz Açıklar) : Türkiye Üzerine Bir Deneme”başlıklı tezimde temel olarak ikiz açıklar hipotezi ele alınmıştır. İkiz açıklar hipotezine ilişkin teorik literatür incelenmiş bu çerçevede teorik ve ampirik çalışmalar gösterilmiştir. İkiz açıklar hipotezi, kamu açıklan ve cari işlemler açıklan arasındaki etkileşimi göstermektedir. Tezde ele alınan bu etkileşim süreci şu şekilde açıklanmıştır. Kamu açıklarının olduğu bir durumda ülkenin finansman ihtiyacının artması faiz oranlarını yükseltecek ve yükselen faiz oranları yabancı sermaye girişini artıracaktır. Yabancı sermaye girişi ile yerli paraya olan talep artacak ve yerli para değer kazanacaktır. Sonuçta ithalatın daha ucuz hale gelmesi ile dış ticaret dengesi bozulacak ve cari işlemler açık verecektir. Türkiye dahil olmak üzere bazı seçilmiş ülke örneklerinden yola çıkılarak 1980'li yıllardan itibaren ikiz açıkların nasıl bir gelişim çizgisi gösterdiği izlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye verileri kullanılarak bütçe açıklan ve cari işlemler açıklan arasındaki ilişki Granger nedensellik testi ile ampirik olarak test edilmiştir. ABSTRACT This dissertation entitled“Relating Public Deficits with Current Account Deficits in Developing and Developed Countries (Twin Deficits): Modeling the Turkish Example”emphasizes basically the twin deficits hypothesis. Theoretical literature on the twin deficits hypothesis is examined and theoretical and empirical studies are shown where appropriate. The twin deficits hypothesis expresses the interaction between public deficits and current account deficits. In the case of public deficits, the increased need for financing the deficit will boost interest rates and increased interest rates will trigger foreign capital inflow. This inflow increases the demand for national currency which in turn will 111become overvalued. Consequently, imports will become cheaper and trade balance will be adversely affected and the current account will develop deficits. Referring to some selected country examples, including Turkey, starting from 1980's, how twin deficits have a trend has been analyzed. In empirical part of the study, Granger Causality Test has been utilized by using data for Turkey for testing the relation between the budget deficits and current account deficits. IV