The links betveen international terrorism and organized crime; New dimensions in 21st century
Uluslararsı terörizm ve organize suçlar arasındaki bağlantılar; 21.yüzyıldaki yeni boyutlar
  1. Tez No: 148128
  2. Yazar: CEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Küreselleşme, bir ölçüde dünyayı küçültmüş ve aynı coğrafya üzerinde yaşayan uluslararası toplumun, geçen yüzyıllara kıyasla daha yakınlaşmasına neden olmuştur. Günümüzde; birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış olan dünyada, riskler ve sorumluluklar da kaynaşmış durumdadır. Dünyanm herhangi bir bölgesindeki sorun, kısa sürede diğerinin sorunu haline gelmektedir. Bu nedenle, gelişen dünyada iç savaş, etnik çatışma veya antidemokratik rejimlerin kitle imha silahlarına yönelik silahlanma eğilimleri gibi farklı güvenlik tehdidi türleri, yeni küresel tehditler olarak uluslararası sistemi zorlamaktadır. Bu gelişmeler, aynı zamanda, yasadışı silah kaçakçılığı, uyuşturucu trafiği ve terörizm gibi eski küresel güvenlik tehditlerinin farklı boyutlarda gelişerek, hakim dinamiklerini süratlendirmektedir. 11 Eylül 2001 tarihinde, ABD'nin Dünya Ticaret Merkezi' ne yapılan terörist saldırıdan bu yana, terörizm konusu dünya sahnesindeki farklı yerini almıştır. Uluslararası terörizm, insanlık için tek tehdit olmayıp, uluslararası organize suçların gelişen ivmesi ve terörizme verdiği destek, uluslararası terörizmin uluslararası barış için daha tehlikeli bir hal almasını gündemde tutmaktadır. Uluslararası organize suç örgütlerinin yükselen sistematik gücü ve bu güce destek sağlayan fînansal gücünün, orta ve uzun vadede ulus devletin politik ve ekonomik yapı taşlarını olumsuz yönde etkilemesi söz konusu olabilecektir. Bu çerçevede bakıldığında, yeni uyuşmazlık kaynaklarının itici güçleri arasında yer alan terör ve organize suçlar sendromunun, uluslararası ilişkiler disiplininin ajandasında gündemini koruyacağı görüşü ileri sürülebilir. Uluslararası terörizmle savaşın hedeflediği başarıya ulaşmasında, uyuşturucu trafiği, silah kaçakçılığı, kara para aklama ve terörün finansman kaynakları arasındaki kompleks yapının tanımlanması ve karanlıktaki görüntüsünün aydınlığa çıkarılmasının gerekli olduğu varsayılmaktadır. Terörizmle savaşmak için, uyuşturucu trafiği, kara para aklama, silah kaçakçılığı ve özellikle terörizmin finansmanı gibi tehditlerle de savaşmalısmız. Bu akademik çalışmanın temel amacı uluslararası terörizm ve organize suçları tanımlamak, terörizm ile organize suçlar arasındaki bağlantıyı incelemek ve son olarak söz konusu iki konunun muhtemel geleceği üzerinde tahminlerde bulunmaktır. Bu çalışmada, üzerinde durulan önemli konulardan birisi olan terörizmin finansman sorunsalı, bilimsel açıdan analiz edilmeye gayret edilmiştir. Sonuç olarak, unutmayınız ki, sivrisinekleri yok etmek için bataklığı kurutmanız gerekmektedir. Sonuç kısmında da ele alındığı üzere, uluslararası toplum karşılaştığı kronik ve hayati bir rahatsızlık olan uluslararası teröre karşı tepkisini iyi tanımlayabilmelidir. Böylece, tanısı konmuş bir hastalığı tedavi etmek daha kolay olacaktır. Bu itibarla, asrın vebası olan terörle mücadelenin küresel boyutta başarıya ulaşabilmesi için,
Özet (Çeviri)
Globalization has made the world smaller in one way and it has caused that the international society living on the same geography became closer by comparison to the last centuries. Recently, in the more and more interconnected world the risks and responsibilities themselves became more and more interconnected. The problems of one region of the world quickly become the problems of another. Therefore, many different types of security threats, such as civil wars, ethnic conflict or armament tendencies of antidemocratic regimes directed towards the weapons of mass destruction in the developing world, now force the international system as new global challenges. These events, at the same time, the