İklimlendirilecek bir hacmin optimum kontrolü için sıcaklık, nem ve hava hızının modellenmesi
- Tez No: 14815
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP BÜYÜKKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmanın ana hedefi, kapalı bir hacimde enerji korunumu ve gerekli konforu sağlamaktır,. Burada sunulan araştırma, konfor şartlarını etkileyen bağıl nem, sıcaklık ve hız değişkenlerinin bir, çok değişkenli kapalı bir hacim modelini ihtiva etmektedir. Lineer olmayan denklemlerle tanımlanan matematiksel modeli, konfor şartları için lineer- leştirilmiş, bir nümerik simülasyon ornegi yapılmıştır. Hal değişkenleri olan hız, sıcaklık ve nem içeriği kontrol et mek için bir, çok değişkenli optimal geri besleme sistem öne rilmiştir. Kontrol değişkenlerine ilave olarak kontrol projesi, dış hava ile dönüş havası karışımını içermektedir. Optimal kontrol problemi ifadesi, hal değişkenlerini konfor bölgesine sürmek ve minimum enerji sarfı ile orada tutmaktır. -//-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of the work is to control an environ mental space to conserve the energy and to provide the necessary comfort. The research presented her includes a multivariabale modeling of an environmental space where variables are volicity tempreture and relative humidity which. affect the comfort conditions. The matematical model described by nonlinear equations is linearized about com fort conditionsis. A numerical simulation example is worked out. In addition to-, these control variables, the control scheme has included the mixing of return air with outside air. The statment of the optimal control problem is no dri ve the state variables into and remain within the comfort region with the minimum energy. -Hi-