Sürdürülebilir veri merkezi tasarımı ve enerji analizi
Design of sustainable data center and energy analysis
  1. Tez No: 824459
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK OYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KIZILKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknolojiler, insanların veri merkezlerine olan ihtiyaçlarını arttırmıştır. Artan bu ihtiyaç doğrultusunda veri merkezi gereksinimlerine karşılık verilmelidir. Sürdürülebilir veri merkezleri için verimlilik arttırıcı tasarımların ve çalışmaların artması veri merkezlerinin geleceği için önemlidir. Veri merkezleri içerisinde barındırdıkları bilgi teknoloji cihazlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamalıdırlar. Olası arıza veya kesinti durumlarında bilgi teknoloji cihazları kesintiye uğramamalıdır. Sürdürülebilirlik için bilgi teknoloji cihazları, iklimlendirme sistemleri, elektrik sistemleri, otomasyon sistemleri ve güvenlik sistemleri birbiriyle koordine şekilde çalışmalıdır. Bu sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için veri merkezleri çok fazla enerji tüketmektedir. Bu enerji tüketiminin azaltılması önemlidir. Bu tez çalışmasında uluslararası kuruluşların belirlediği standartlara sadık kalarak sürdürülebilir veri merkezi tasarımı yapılmıştır. Tasarım aşamasında iklimlendirilecek odaların ısı kazancı hesabı yapılmıştır. Yapılan ısı kazancı hesabına göre odaların iklimlendirme ihtiyacı belirlenmiştir. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, kesintilerden etkilenmeyecek şekilde veri merkezi tasarımı yapılmıştır ve uygun cihazlar seçilmiştir. Tasarım aşamasından sonra bu veri merkezinin enerji maliyetini düşürmek için ve karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla güneş enerjisi sistemi entegre edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda 500 m2 veri merkezi için çatı tipi fotovoltaik uygulamanın senelik 727 bin 102 TL tasarruf sağladığı ve tesis tüketim değerinin %2.07'sine karşılık geldiği hesaplanmıştır. Arazi uygulamasının ise senelik 35 milyon 66 bin 455 TL tasarruf sağladığı hesaplanmıştır. Bu çalışmanın, veri merkezi kurulumu yapacak kişiler için yol gösterici bir çalışma olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Technologies that develop and change day by day have increased the needs of people for data centers. In line with this increasing need, data center requirements should be met. Increasing productivity-enhancing designs and studies for sustainable data centers is important for the future of data centers. They should ensure that the information technology devices they house in their data centers operate in a healthy way. Information technology devices should not be interrupted in case of possible failure or interruption. For sustainability, information technology devices, air conditioning systems, electrical systems, automation systems and security systems should work in coordination with each other. In order to ensure this sustainability, data centers consume a lot of energy. Reducing this energy consumption is important. In this thesis, a sustainable data center design has been made by adhering to the standards set by international organizations. In the design phase, the heat gain calculation of the rooms to be air-conditioned was made. According to the heat gain calculation, the air-conditioning requirement of the rooms has been determined. In line with the identified needs, the data center was designed in a way that would not be affected by the interruptions, and the appropriate devices were selected. After the design phase, a solar energy system was integrated to reduce the energy cost of this data center and to reduce carbon emissions. In line with the data obtained, it has been calculated that the roof type photovoltaic application for a 500 m2 data center provides annual savings of 727 thousand 102 TL and corresponds to 2.07% of the facility consumption value. It has been calculated that the land application saves 35 million 66 thousand 455 TL annually. It is considered that this study will be a guiding study for those who will set up a data center.