Güvenlik kulübelerinin ısıtma uygulamalarında güneş enerjili ısı pompası sistemlerinin modellenmesi ve tekno-ekonomik analizi
Modeling and techno-economic analysis of solar heat pump systems in heating applications of security boots
- Tez No: 823087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KAPICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fosil yakıtların çevreye verdiği zararların önüne geçebilmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar ve sera etkisini azaltmaya yönelik çalışmalar araştırmacıları yenilenebilir enerji kaynakları (YEK)'na yöneltmektedir. Bu çalışmada enerjisini güneşten alan şebekeden bağımsız bir güvenlik kulübesinin iklim koşulları farklı 7 il için tekno-ekonomik analizleri HOMER yazılımı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. HOMER yazılımı, maliyet analizine göre şebekeye bağlı ve şebekeden bağımsız YEK de dahil olmak üzere güç sistemlerini optimize etmek için literatürde sıklıkla tercih edilmektedir. HOMER yazılımının kullanımı, farklı kombinasyonlar için güç sistemleri ile entegrasyonu düşünülerek ekonomik olarak optimize etmektedir. Şebekeden bağımsız olarak tasarlanan bu sistem ile iklimlendirilecek olan alan UL 752 standartlarına göre seviye 5 zırha sahip dört adet güvenlik kulübesinden oluşmaktadır. Alanın ısı kaybı hesaplamaları eQUEST programı ile gerçekleştirilmiş ve yıllık olarak simüle edilmiştir. Ayrıca ısı pompasının ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece dizel jeneratör kullanılarak sağlanması durumunda oluşan maliyetler, PV ile oluşturulan sistemle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies are being carried out to prevent the damage caused by fossil fuels to the environment. The damage caused by fossil fuels to the environment and studies to reduce the greenhouse effect lead researchers to renewable energy sources (RES). In this study, techno-economic analyzes of a security cabin independent of the grid, which is powered by the sun, for 7 cities with different climatic conditions, were carried out with the help of HOMER software. HOMER software is frequently preferred in the literature to optimize power systems, including grid-connected and off-grid RES, according to cost analysis. The use of HOMER software economically optimizes the integration with power systems for different combinations. The area to be air-conditioned with this system, which is designed independently from the mains, consists of four security cabins with level 5 armor according to UL 752 standards. The heat loss calculations of the area were carried out with the eQUEST program and simulated annually. In addition, the costs incurred when the energy needed by the heat pump is provided using only a diesel generator is compared with the system created with PV.