Klasik gitar Türk okul müziğinde bir eşlik çalgısı olarak nasıl kullanılabilir
  1. Tez No: 14817
  2. Yazar: RECEP ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EDİP GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
93. ÖZET“Klasik Gitar Türk Okul Müziğinde Bir Eşlik Çalgısı Olarak Nasıl Kullanılabilir.”Başlıklı araştırma, Türkiye'de hızla yayılan klasik gitarın çok sesli müziğe katkıda bulunma boyutlarından birini incelemek için yapılmıştır. Araştırmada; tarihsel, betimsel ve deneysel yöntemler ile bunların ilgili teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulardan varılan sonuçlara göre, gitarın ses genişliği, ses gürlüğü ve tekniklerinin eşlik için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. önerilerimiz arasında; Müzik öğretmenlerinin daha yoğun eğitilmeleri, okul müziği ders kaynaklarında bulunan her çeşit ezgiler için“Gitar Eşlik Kitabı”hazırlattırılması bulun maktadır.
Özet (Çeviri)
9^ SUMMARY“How the classic guitar can be used as a accompaniment instrument in Turkish music schools.”Such a survey noted above has been done to examine the contribution of the fast spreading classic guitar to polyhonic music in Turkey. In surveys, historical, descriptire and experimental methods have been used along with technics concerning these According to the information that has been obtained the out put is that the guitars sound extensiviby, sound density and tech nics are appropriate for accompaniment music. Amoung our proposals are that“The Guitar Accompaniment Book.”that contains all sorts of melodies or give a better education to music teachers.