Kalite kontrol ve kalite kontrolde genel yöntemler
  1. Tez No: 14818
  2. Yazar: A.BANU İPEK ÖZGÖNENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ill ÖZET Kalite, önceden belirlenen koşullar altında ve öngörülen zaman içinde bir ürünün belli bir işlevi yerine getirebilmesi açısından sahip olduğu özelliklerin tümü olarak nitelendirildiğinde, kalite kontrol} bu özellik ve niteliklerin önceden belirlenmiş standartlara uygunluk derecesinin saptanması ve kaliteyi oluşturmak, korumak, geliştirmek ve üretimi alıcının gereksinimini karşılayacak en ekonomik düzeyde sürdürmek amacıyla üretici tarafından yapılan işlemler dizisi olarak tanımlanmaktadır. Kalitenin niteliği belirlenirken alıcının beğenisi, ürü nün işgörürlük sınırı, güvenilirliği, kullanım dayanıklı lığı, bakım kolaylığı ve göze hoş gelirlik gibi temel iyi özelliklerin toplamı gözönünde bulundurulur. Daha yüksek bir kalite düzeyi daha mutlu tüketicilerin oluşmasına ve sürekli satışların artması da tüm süreç ve çevrimler boyunca, ancak derinlemesine, iyi planlanmış girişimlerle sağlanabilecektir. Toplam kalite kontrolü adı verilen bu yöndeki girişimlerle kaliteye yöneiik tüm işler bir yelpaze altına alınarak, alıcının beğenisini kazanacak kalite düzeyine uygun bir maliyetle ulaşmak olanağı bulunabilir. Tüm bu Özelliklerin bir araya toplanabilmesi, özellikle tekstil sanayinde birçok işlem, yöntem, faktör ve belli standartlara uygunluğun gerçekleştirilmesiyle oluşturulmakta ve kaliteli üretimin tüm vasıflarına erişilmektedir.IV Bu calışmada, tüm bu aşamaların kaliteli üretim için tekstil endüstrisinde bir kalite planlamasının yapılması, bu plan yapılırken Japon kalite kontrol sisteminden büyük ölçüde yararlanılmasının gerekliliği, kalitenin beynelminel özelliğinden dolayı hangi parametreler içinde üretilmesi gerektiği ve belgelendirme sistemlerinin gerekliliği konuları üzerinde durulmuş, Japon modelinin Türk Tekstil Sanayiine kalite açısından kazandırabileceği yararlar açık lanmıştır. Türk Tekstil Sanayiinde kalite anlayışının uluslararası nitelik kazanmaya başlamasıyla, kalite sağlamada belli bir sistem arayışı başlamıştır. Dünyada geliştirilen kalite sistemlerinden Japon kalite kontrol sisteminde Japon kalite kontrol çemberlerinin, mamul kalitesini geliştirmekte elde ettikleri üstün başarının taklid yoluyla değil, kendi kültür ve şartlarına uygun bir sistem yaratmak la gerçekleştirdiği asla unutmamamız gereken önemli bir husustur. Kalite kontrol çemberi sistemi uygulamasına geçmeden sistemde bazı uyarlamalara yönenilmesi ve Türk Tekstil Sanayiinin kendi gereksinimlerine cevap verebilencek en uygun sistemi yine kendisinin geliştirmesinin gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Quality can be identified as all the characteristics of a product that help it make its appropriate function in an identified period of time according to the conditions put forward before hand, where as quality control is the operation processes implemented by the producer so as to see that; the characteristics of the product are in line with the well accepted standards, and that quality is formed, secured, developed,, and the production is made so as to cover the needs of the buyer at the most economic level. When the quality characteristics are identified, the taste of the buyer, the life of the product, reliability, resistability, service conveniance, estetic look are all taken into account. Especially in the textiles sector, all these characteris tics are put together by different operations, methods and factors, and by realizing the appropriateness to accepted standards. With this, all the qualifications of the quality production are maintained. In this work, the benefits, the Japanese model will bring to the Turkish textiles sector has been explained, and the need for quality planning in the textiles sector which uses the Japanese quality control system in order to reach quality production has been stressed. Because of the internationality of quality the subjects concerning; the need of certification systems as well as the parameters within which the production of goods should be, has been looked upon.VI A search for a specific system on reaching quality has started as a more internationalized understanding of quality in the Turkish textiles sector has been reached. It is important to remember that the Japanese quality circles in the Japanese quality system, which is one of the quality systems developed in the world has reached a success level in developing product, quality not through imitation but by creating a system, which best suites their culture and conditions. It has been dwelled upon the necessity for the Turkish Textile Industry to develop the best system that suites its needs, again by itself and that it should direct itself to adaptations before starting a“quality control cricles”system.