Petunia x hybrida (Bahçe petunyası) üzerinde meristem kültürü çalışmaları
- Tez No: 23668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada objemiz Petunia x hvbrida bitkisinin aksular ve apikal tomurcukları üzerinde bitki doku kültürü çalışmalarından, meristem kültürü tekniği uygulanarak virüssüz bitkiler elde edilmiştir. Apikal tomurcuklardan alınan 0,1 mm. büyüklüğündeki eksplantlar invitro koşullarda iyi sonuçlar vermiştir. Meristem kültürü tekniği uygulanan Petunia x hvbrida ekplantları gerek serada gerekse dış ortamda yetiştirilen donor bitkilerden alınmışlardır. Serada kontrollü şartlarda bu amaçla yetiştirilen donor bitkilerden alınan eksplantların diğerlerine oranla daha sağlıklı ve kontaminasyonsuz oldukları görülmüştür. Ayrıca genç donor bitkilerden alınan eksplantların yaşlı bitkilerden alınanlara oranla doku kültüründe gelişmelerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Petunia x hvbrida eksplantları KIN (1, Omg/lt) içeren MS besin ortamında incelenen diğer ortamlara nazaran daha fazla kallus; IAA (1,0 mg/lt) ve BA (0,1 mg/It) içeren“MS”besiyerinde daha iyi bir vegetatif gelişme sürgün gelişimi; GA3 (1,0 mg/lt) ve KIN (0,5 mg/lt) içeren MS besiyerinde de en iyi köklenmenin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From the study of the plant tissue culture on the axillary and apical buds of the plant of Petuia x hvbrida by applying the technique of meristem culture, plants without virus have been found out. The explants of 0,1 mm largeness that have been taken from the apical buds have given good result in in-vitro conditions. The Petunia x hybrida explants, on which meristem culture technique has been applied, have belen taken from donor plants that have been grown both in green houses and outside. It has been seen that the explants that have been taken from donor plants which have been grown for this purpose in geen houses in contolled condition are healthier and whithout contamination. Besides, it has belen fixed that the young explants that have belen taken from the young donor plants are better in grwing in the tissue culture than those which have been taken from the old ones. It has baan salan that the explants of Petunia x hybrida are more callus than the other condition which have been examined in the MS medium which contains KIN (1,0 mg/It) and also it has belen seen that they have shown a better vegetative growth, shout elongation, and in MS medium which contains GA3 (1,0 mg/lt) and KIN (0,5 mg/lt) the best rootig has been obtained.