Micropropagation of petunia (Petunia hybrida)
Petunya (Petunia hybrida) bitkisinin doku kültüründe mikroüretimi
- Tez No: 463735
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Solanaceae familyası süs bitkisi üyelerinden petunya (Petunia hybrida) E.Vilm bitkisinin çimlendirilmiş tohumları kullanılarak doku kültüründe mikroüretimi için etkili bir rejenerasyon protokolu geliştirlmeye çalışılmıştır. Tohumlar Istanbul tohumculuk şirketinden satın alınmıştır. Tohumlar dış ortamda ve steril kültür ortamında çimlendirilerek özellikle en etkin rejenerasyon materyali olarak gövde ucu ve nod eksplantları kullanılmıştır. Eksplantlar %75-90 oranında rejenere olmuşlardır. Eksplantlar bazal Murashige ve Skoog (MS) ortamında Benzil Amino Pürüin (BAP), Naftalen Asetik Asit (NAA) ve İndol-3-Asetik Asit (İAA), İndol-3-Bütirik Asit (İBA), Giberellik Asit (GA3) Bitki Büyüme Düzenleyicilerinin (BBD) değişik konsantrasyon ve kombinasyonları ile desteklenerek rejenere edilmişlerdir. En uzun gövde boyuna sahip bitkiler 1 ml/l BAP + 1 mg/l NAA ile desteklenmiş MS ortamından, eksplant başına en yüksek sayıda bitki 0.6 mg/l BAP + 0.5 mg/l IBA ile desteklenmiş MS ortamından elede edilmiştir. Eksplantlar üzerinde gelişen gövdeler izole edilerek değişik konsantrasyonlarda GA3 ile desteklenmiş MS ortamında gövde gelişimleri sağlanmıştır. 5-6 cm boyuna ulaşan gövdeler farklı konsantrasyonlarda İBA ve NAA ile desteklenmiş MS ortamında köklendirilmiştir. Doku kültüründe rejenere dilen bitkiler toprak içeren saksılara aktarılarak dış ortama % 70 oranında uyumları sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An efficient plant regeneration protocol has been developed from in vitro germinating seeds of Petunia hybrida E.Vilm, an ornamentally important plant in the family Solanaceae different part of plant including shoot tip and node were used as explants taken from germinated seedling Petunia hybrida. Shoot tip and node explants of Petunia hybrida were cultured on MS basal medium supplemented with different concentrations of Benzyl amino purine (BAP), 1-Naphthaleneacetic acid (NAA) and Indole-3-butyric acid (IBA).The highest shoot length was obtained from MS medium supplemented with 1 BAP mg/l + 1 NAA mg/l, The highest shoot number (3 shoots/explant) were obtained from MS medium supplemented with 0.6 mg/l BAP + 0.5 mg/l IBA. The isolated shoots were transferred to MS basal medium supplemented with different concentrations of GA3 ranging from 0.05, 0.2 0.5 and 1 mg/l for shoot elongation. The highest shoot length was recorded from the MS medium supplemented with 0.2 mg/l GA3 +0.2 mg/l BAP to the culture medium is (5.75 cm). Rooting of regenerated shoots were achieved on MS medium supplemented with 0.1-1 mg/1 IBA and NAA. The regenerated shoots with well-developed root system were successfully acclimatized and established in pots containing sterilized peat moss and grown under laboratory. Conditions with 70% survival rates.