Pilot adayı seçiminde havacılık kişilik testi
Aviation personality test in pilot candidate selection
  1. Tez No: 148252
  2. Yazar: MUSTAFA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER : Personel seçimi, Kişilik özellikleri, Psikometrik testler, Pilot adayı seçimi, Kara havacılığı. Bu tezin genel amacı; Kara Kuvvetleri Havacılığının pilot adayı seçim sürecine yönelik olarak kaynaklarına göre pilot adayların mesleki açıdan havacılık kişilik özelliklerini saptamaktır. Bu tezin anket çalışmasında, şu sorulara yanıt aranmaya çalışılmıştır: Harp Okulu kaynaklı pilot subayların havacılık kişilik özellikleri ile Kıt'a ve Astsubay kaynaklı pilot subayların kişilik özellikleri arasında fark var mıdır? Kara Havacılık pilotlarının mesleki kişilik özellikleri; Harp Okulu başarı not ortalamaları. Harp Okulu disiplin not ortalamaları, ailelerinin gelir düzeyi, ilköğrenimlerini yoğunluklu olarak gördüğü yer ve ailelerinin yoğunluklu olarak yaşadıkları yere göre farklılık göstermekte midir? Araştırma, amacına göre uygulamalı araştırma olup hipotez test eden (sonuç çıkarıcı) araştırma modelindedir. Araştırma, Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde görev yapan pilot subay ve astsubayları kapsamaktadır. Konu kapsamında ise personel seçimi, pilot adayı seçimi. Kara Kuvvetleri Havacılığındaki pilot seçim süreci, pilot seçimi konusunda yapılmış araştırmalar, yetenek ve havacılık kişiliği değerlendirmesi açısından psikometrik yöntem ve pilot seçiminde havacılık kişilik değerlendirmesinin kullanılması konuları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın amacı, (a) KKK.lığı Havacılık Okulunun pilot kaynağının esasını teşkil eden Kara Harp Okulu kaynaklı pilot subaylar ile Kara Harp Okulundan mezun olmuş Kıt'a da görev yapmış pilot subayların ve Astsubay kökenli pilotların pilotluk mesleği için gerekli temel mesleki havacılık kişilik özelliklerini içeren bir havacılık kişilik envanteri geliştirerek kullanıma sunmak (b) kaynak farklılığına göre subayların havacılık kişilik özelliklerini karşılaştırmak (c) pilot seçim sisteminin geliştirilmesine yönelik tekliflerde bulunmaktır. Araştırmada uygulanan havacılık kişilik envanteri sonuçlarına göre, Kara Kuvvetleri Havacılığının pilot grupları arasında farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmamızın asıl büyük kütlesini teşkil eden Harp Okulu kaynaklı pilotların demografik değişkenler ayrımında gruplar arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY AVIATION PERSONALITY TEST IN PILOT CANDIDATE SELECTION KEYWORDS : Personnel selection, Personality characteristics, Psychometric tests, Pilot candidate selection, Army aviation. The general objective of this study is to define personality characteristics of current pilot candidate source groups in Army Aviation in point of pilot candidate selection process. In this thesis, questionnaire studies were used to give answers to the questions: Is there any differences existing between the source groups' aviation personality characteristics? Are the aviation personality characteristics of Army Aviation pilots differ in respect of demographic variables: success grade of army academy, discipline grade of army academy, income level of family, location of elementary education, residence of family? According to the aim; the study is practicable and conclusive in style. And it includes the officers and noncommissioned officers who are still working for Army Aviation as pilots. Appropriate with the subject; the thesis includes personnel selection, pilot candidate selection, pilot candidate selection process in Army Aviation, studies in pilot selection, evaluation of ability and aviation personality characteristics in use of psychometric methods and the use of aviation personality evaluation in pilot selection. The objectives of this study are to: (a) develop a aviation personality inventory for Army Aviation to define aviation personality characteristics of current pilot candidate groups of Army Aviation; (b) identify differences of source groups' aviation personality characteristics and (c) make suggestions for the improvement pilot candidate selection process. The research study shows us that there are no differences between current pilot candidate source groups of Army Aviation. The meaningful data is obtained from the aviation personality inventory that shows us that as we grouped the pilot candidate sources for their demographic features, meaningful differences occurs between groups. vu