Paul Klee'nin yapıtlarında renk ve biçim sorunları
Klee's form and color problems
  1. Tez No: 148264
  2. Yazar: RASİM SOYLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Klee, Modern Sanat, Bauhaus, Soyut Sanat, Alman Ekspresyonizmi. Paul Klee, 19. yüzyılın sonunda İsviçre' de doğmuş ve Almanya'da eğitim görmüş bir sanatçıdır. Klee, müzisyen bir ailenin çocuğu olduğu için önce müzik eğitimi almış, ancak daha sonra resim sanatına yönelip, eğitimini Münih Resim Akademisi'nde tamamlamıştır. Yaşadığı dönem 20.yüzyılın ilk çeyreği olduğu için resim üslubu da bu dönemi yansıtır. İlk önce Ekspresyonist tarzda resimler yaptı. Delaunay, Kandisky, Marc, ve Macke ile tanıştı ve arkadaş oldu. Afrika'ya seyahat yaptı ve yerli sanatından etkilendi. Birçok kez Paris'e gitti ve orada sergiler açtı. Picasso ile tanıştı ve Kübizm etkisinde resimler yaptı. Sürrealizme ilgi duydu. Dünya ve Almanya sanat tarihinde önemli bir yeri olan Bauhaus'da eğitimci olarak çalıştı. Klee, Modern Sanat ve Soyut Resim konusunda resimleri ve yazdığı yapıtları ile önemli bir ressam oldu. Geometrik soyutlamalar yaptığı resimlerinde, temel sanat eğitimi konusundaki teorilerini yapıtlarına aktardı. Renk ve biçim sorunlarına çözümler aradı. Renk çemberi, renk armonileri, çizgi, nokta ve doku etkileri üzerine bir çok öneri geliştirdi. Bu çalışmanın amacı; Klee'nin resimde renk ve biçim sorunlarına, gerek teorik, gerekse uygulamalı olarak getirdiği çözümler incelenerek, kendi yaptığım çalışmalarımda ulaştığım verilerin ortaya koyulmasıdır. 20.yüzyılın Modern Sanatın oluşum sürecinde geçirdiği evreler incelenecek ve Klee'nin bu sürece katkısı analiz edilecektir. Klee'nin yazılı eserleri ve yaptığı resimler onu çağımıza iyi bir öğretmen ve rehber olarak kazandırmıştır. Onun yapıtlarım incelemek ve ulaştığı bilgi ve deneyimi kendi yapıtlarımın oluşum sürecinde değerlendirmek, Modern Sanatın ve Soyut Resmin anlaşılmasında çok etkili olacaktır. Bu çalışmanın yöntemi, kapsamı ve ulaşılan sonuçlar; literatürlerin taranması, Klee'nin yazdığı yapıtların incelenmesi, Klee hakkında yazılmış yapıtların taranması, Klee resinüerinin incelenmesi ve bazı örneklerin renk ve biçim analizleri ve şemaları hazırlanması, Klee'nin söylemlerinden ve yapıtlarından yola çıkılarak ulaşılan verilerinden, eskizler yapılması, yaptığım resimlerde bu verilerin uygulanması şeklinde olacaktır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY KLEE'S FORM AND COLOR PROBLEMS KEYWORDS: Klee, Modern Art, Bauhaus, Abstract Art, Germanys Expressionism. Paul Klee was born on 1879 in Berne. Has German nationality since his father. His mother is Swiss. His family was musicians. He learned to play the violin. He studied painting at the art Academy in Munich- One of the most admired artist was Paul Klee (1879-1940) in twentieth century. He gone Paris and Klee' s pictures was show exhibition in Paris. He was meets the famous artists Delaunay, Kandisky, Franz Marc, Morrisot and August Mackie. Klee was associated with a number of modern movements, including the Expressionist Blue Rider group, which flourished in Munich in the early years of the century and the modernist Bauhaus school His work in this new medium focused on problems of color, form harmony, light and shading, and on the representation of volume. Thus Klee was already attuned to one of the central preoccupations of Modernism at this period, the use of color as primary structural element in painting. Although he newer saw Cezanne's work until his trip to Paris in 1912. Klee's early almost entirely consisted of line drawings and etchings until he discovered color while on a trip to Africa and Tunis in 1914. From that time forward, color was to be a central and continuing preoccupation of his art. Later Klee became interested in the psychology of perception, and many his paintings and watercolors of the 1920's were intended to explore his theories of sensation and the reception of visual images. Like many Germany artists, Klee suffered from the cultural policies of the Nazis during the 1930 because of his Jewish origins. He was dismissed from his teaching position in 1933, and his paintings in German museums were confiscated. Later his work was savagely criticized as schizophrenic and a number of examples were included in the infamous 1937 exhibition Degenerate Art ultimately Klee fled with bis family Switzerland, where tragically, he was soon found to have rare degenerative disease, which caused his death only a few years later. Despite these hardships, he continued to work prolifically almost until the end of his life.