Temel tasarım eğitimi bağlamında Paul Klee'nin ders notlarının çözümlenmesi
The analysis of Paul Klee's lecture notes basic training in the context of design
- Tez No: 410469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Paul Klee, İsviçre'li bir sanatçıdır. Ancak yaşamının büyük bir kısmını Almanya'da geçirmiştir. Klee, müzisyen bir ailenin çocuğu olduğu için önce müzik eğitimi almış, daha sonra resim sanatına yönelip, eğitimini Münih Resim Akademisi'nde tamamlamıştır. 20. yüzyılın başlarında modern sanatın gelişimindeki aşamaları yaşamış bir sanatçıdır. Ekspresyonizm, sürrealizm, kübizm ve soyut sanat akımlarıyla ilgilendi. Yazdığı günlükler ve ders notlarıyla geliştirdiği sanat kuramlarını resim çalışmalarıyla da uygulayarak gösterdi. İtalya ve Afrika'ya seyahatler yaptı ve bu ülkelerin sanatlarından etkilendi. Birçok kez Paris'e gitti ve orada sergiler açtı. Dünya ve Almanya sanat tarihinde önemli bir yeri olan Bauhaus'ta eğitimci olarak çalıştı. Geometrik soyutlamalar yaptığı resimlerinde, temel sanat eğitimi konusundaki teorilerini yapıtlarına aktardı. Renk ve biçim sorunlarına çözümler aradı. Renk çemberi, renk armonileri, çizgi, nokta ve doku üzerine birçok öneri geliştirdi. Klee'nin yazılı eserleri ve yaptığı resimler onu çağımıza iyi bir öğretmen ve rehber olarak kazandırmıştır. Onun Bauhausta'ki temel sanat eğitimi çalışmalarını incelemek ve ulaştığı bilgi ve deneyimleri günümüze aktarmak sanat eğitiminin gelişimi ve geleceği açısından çok önemli olacaktır. ANAHTAR KELĠMELER: Klee, Temel Sanat Eğitimi, Bauhaus, Modern Sanat, Soyut Sanat
Özet (Çeviri)
Paul Klee was from Sweden. But he spend most of his life in Germany. His family was musician. Firstly he studied music. After that he studied art. He succed in Munich fıne art academia. He lived steps of modern art's process. He interested and studied ekspresyonism, surrealism, cubism and abstract art. He showed his art theories in his diaries and pedogogical sketchbook. He traveled to İtalia and Africa. He effected the arts of these countries. He went to Paris and organized art exebitions lots of time. He worked in Bauhaus School where very impotant for art history of Germany and World. He transfered the theories basic art education by his painting in his abstract pictures. He searched to solve problems of color and form. He was devoloped about suggestions of the circle of color and the harmony of color and line and point and structure. His paintings and books was acquired as a good teacher and guide for our century. Resarch of his studies in Bauhaus School and books is very important to devolop the basic art education for today and future. KEYWORDS: Klee, Basic Art Education, Bauhaus, Modern Art, Abstract Art