İlköğretim II. kademe üç boyutlu sanat uygulamalarının yaratıcılığın gelişmesine etkisi
The effects of three-dimension art practice on the improvement of creativity in the primary school-second level
  1. Tez No: 148318
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZKARAKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Özet Sanata ilişkin en önemli özelik, anlatımdır. Sanata dair değerlerin bireye kavratılması ve kazandırılması süreci sanat eğitiminin gerekliğini ortaya koymuştur. Sanat eğitimi bireysellik esaslıdır ve öğrencideki yaratıcı güç ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde, ilköğretim okullarında okutulan müfredat programlan da, yaratıcı gücün ortaya çıkarılmasını amaçlayan iki ve üç boyutlu çalışmaları öngörmektedir. Ancak ne yazık ki bir çok eğitimcinin üç boyutlu uygulamaların çocuk gelişimi ve yaratıcılık üzerindeki olumlu etkisini göz ardı ettiği bir gerçektir. Yeniliğe ve değişikliğe sırt dönerek standart yöntemlerle ders işlemek, öğrencilerin yaratıcı güçlerini sınırlandırmaktadır. Bu yaklaşım sanat eğitiminin amaçları doğrultusunda ilerlemesine olumsuz etki yapmaktadır. Bu çalışmada üç boyutlu uygulamalar 6. sınıflarda dörder hafta süreyle uygulanmıştır. Kil, kağıt ve rekreasyon çalışmalarının yaptırıldığı bu sınıflarda ortaya konan işler ve üretim süreci, yaratıcılık açısından değerlendirilmiştir. Aynı öğrencilere iki boyutlu çalışmalarda yaptırılmış, üç boyutlu çalışmalar lehine belirgin farklar tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Abstract The most importanat feature about art is expression. Gettig someone to comprehend and to cause her to get valves about art process has need of art education. Art education basis is individualism and the creative power of a student is being tried to be revealed. In our country, the curriculums used in primary schools keep two and three- dimensional Works which aim to reveal creative power in mind. But unfortunately that many educators undervalue the possitive effect of three-dimensional practices on growing up children and creative power. This approach has a negetive effect on art education to advance itself in the direction of its aims. In this word three-dimensional techiques have been carried out for four weeks at level six in primary schools. The works brought up in this classrooms where clay, paper and recreation works hav been done and production process have been evaluated from the point of view of creativity. Two dimensional works have been done with the some sutudents, three- dimensional works. 11