İlköğretim ikinci sınıftaki okuma-yazma bilmeyen öğrencilere yönelik bireyselleştirilmiş öğretim uygulamasının öğrencisine erişisine etkisi
The effects of the individualized educational implementtation, on the success of illiteracy students in the second class at the elementary school
  1. Tez No: 148317
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci sınıfta okuma-yazma öğrenememiş öğrencilere okuma-yazma öğretiminde Bireyselleştirilmiş öğretim yapılan grubun erişi ortalamasıyla, geleneksel öğretim yapılan grubun erişi ortalaması arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada deneysel yöntemin ön test-son test kontrol gruplu deseni kul lanılmıştır. Verilerin analizinde ise Mann Whitney U-testi ve Wilcoxon test kullanılmıştır. Araştırma Konya ili Ilgın ilçesi Halil Özkan İlköğretim Okulu ikinci sınıflar üzerinde yapıl mıştır. Aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. Bireyselleştirilmiş öğretim yapılan grubun okuma erişiyle, geleneksel öğretim yapılan grubun okuma erişisi arasında birinci grubun lehine anlamlı bir fark bu lunmuştur. 2. BireyseUeştirilmiş öğretim yapılan grubun yazma erişiyle, geleneksel öğretim yapılan grubun yazma erişisi arasında birinci grubun lehine anlamlı bir fark bu lunmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to bring up any meaningful difference between the achievement average of group educated by personalized education method and the achieve ment average of group educated by traditional education method, in the literacy education given to students who cannot learn literacy in the second year of primary school. In this research, pre-test and past-test measures were used with a control group. The research was performed among the second year students in Halil Özkan primary school, Ilgm, Konya The following findings are arrived at: A meaningful difference is found, between the reading achievement of group educated by personalized education method and the reading achievement of group educated by traditional education method, on the side of first group. A meaningful difference is found, between the writing achievement of group educated by personalized education method and the writing achievement of group educated by traditional education method, on the side of first group. vin