Köroğlu ve Kaçak Nebi Destanları'nın benzer tarafları
The review of the common aspects of the epic stories of Köroğlu and Kaçak Nebi
  1. Tez No: 148380
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALÂEDDİN MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Milletlerin ilk edebî masulleri destanlarıdır. Destanlarda tamamen ferdiyet yoktur. Orada kahraman ile birlikte bir milletin macerası saklıdır. Destanlarda mücadele ve olaylar başlangıçta ferdi maksatlarla başlıyor olsa da, daha sonra bu kahramanlık serüvenlerinin tamamen toplumu alâkadar ettiğini görürüz. Öyle olunca da destanda fert unutulur, artık bütünüyle topluma ait bir kahramanlık tablosunu görürüz. Halk Edebiyatımızın en eski mahsullerinden olan destanların zamanla değişime uğraması, anlatıldığı her coğrafyadan, her toplumdan bir takım izler taşımasının sebebi, destanların umumun malı olması, mâşerîleşmesidir. Toplum ona ilaveler yapar, üzerinde oynar. Destanların oluşması bu şekilde olur. Türk Dünyası'nın en önemli ve en eski destanlarından“Köroğlu”ile yine onun kadar kahramanlık ve özgürlük sembolü sayılabilecek“Kaçak Nebi”destanları da geniş bir toplum kesimine mal olmuştur. Özellikle Köroğlu destanında bölgeden bölgeye farklı anlatımları çokça görürüz. Köroğlu hikâyelerinin 11,17,24 hatta 366 ve 700 kolunun olduğunu çeşitli kaynaklardan öğrenmekteyiz. Köroğlu'na göre Kaçak Nebi destanında yakın dönem (XlX.yy.) destanı olmasından dolayı üzerinde fazlaca oynanmamıştır.“Köroğlu ve Kaçak Nebi Destanları'nın Benzer Tarafları”konulu bu çalışmamızda öncelikli olarak destanlarla ilgili yapılan çalışmalar üzerinde durduk. Daha sonra Köroğlu ve Kaçak Nebi hakkında açıklamaların yanında destanların özetlerim verdik. Üçüncü madde olarak, destanlardaki benzer sosyal motiflerin karşılaştırması yapıldıktan sonra dil ve üslûb benzerlikleri, coğrafya benzerliği ve derleme konusundaki benzerlikleri işledik. Bu karşılaştırmayı yapmakla Türk Dünyası'nın temelde ne kadar birbirine yakın ve akraba olduğunu, farklı coğrafyalarda yaşamış olsak dahi öz kültürlerimizin ve hayat anlayışlarımızın şaşılacak ölçüde aynı olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmamızdaki amacımız, kökeni XVI. yy.m da gerisinde olan Köroğlu Destanı ile XlX.yy. gibi yakın bir tarihte yaşanmış olan Kaçak Nebi gibi iki ayrı Türk destanımızın vasıtasıyla Türk kültür birliğini ortaya koymak olmuştur. VII
Özet (Çeviri)
KEYWORDS: Similar, Opperessive, Epic, Review, Following In this study, common aspects of two epic stories, i.e.,“Köroglu”of 16th century and“Kacak Nebi”of 1 9th century, have been reviewed. The tittle of this thesis is“The Review of the Common Aspects of the Epic Stories of KÖROGLU and KAÇAK NEBİ”. Even though these two epic stories took place at different centuries in different geographical places of currently two different countries, the emphasized theme is basically very similar. Koroglu initiates a struggle against a cruel person of power who blinded his father and spread the fight also to the other oppressors of his time who have been torturing the people everywhere. One of the things the hero(s) of this epic story does is that they take the excessive wealth from wealthy and distribute it to the needy. This epic story is very famous in Turkey. Kacak Nebi is another epic story that took place 3 centuries later in Azerbaijan. There are two important figures in this epic story; Kacak Nebi and his wife Hacer. Very similar to Koroglu, Kacak Nebi also fights against the mean wealthy in the side of the poor. At his time the wealthy people who hold the power used to tax people very heavily. Kacak Nebi and his wife Hacer start a struggle against the oppressive authority representing the Russian government. The following aspects are considered in this analysis for the similarities between the two epic stories: the language, style, and the characteristics of the figures of the stories; the time and the places they took place in with the characteristic conditions. The ways and means that were used in gathering these epic stories are also studied. One of the major conclusions in this work is that there are very strong commonalities between the cultures of people with Turkish origin inhabiting in various geographical regions. The strong links between their cultures in this respect is another way of verification of being the parts of a greater nation in a historical sense. The attempt of this study was to establish the similar aspects of the common culture between the two people of the different countries in our age by focusing the similarities of the two examples mentioned above. VIII