Bağımsızlık sonrası Kırgızistan-Rusya ilişkileri
The relationship between Kyrgyzstan and Russia after sovereignty
  1. Tez No: 148416
  2. Yazar: MURATBEK KALYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Anahtar Kelimeler : Bağımsızlık, Rusya, dış tehdit, güvenlik, Kırgızistan. Bu çalışma Soğuk Savaş Sonrası, SSCB'nin yenik düşmesi ve dağılmasıyla ortaya çıkan Cumhuriyetler gibi bağımsızlığını kazanan Kırgızistan Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri ele almaktadır. Kırgız Cumhuriyeti, eski SSCB'ye bağlı on beş cumhuriyetten biridir. 1990'ların başından SSCB'nin dağılmaya başlamasıyla, birer birer bağımsızlıklarını ilan eden cumhuriyetlerin biri de Kırgızistan olmuştur. Bağımsızlığına hazırlıksız yakalanan Kırgızistan ilk bağımsızlık yıllarında işsizlik, ekonomik kriz, dış tehditlere karşı hiçbir güvenliğinin olmaması, dış politikasını belirlemede hiçbir deneyime sahip olmaması gibi sıkıntılarla baş başa kalmışlardır. ABD, AB ve Çin'in eski SSCB cumhuriyetlerine yaklaşmalarını riskli olarak gören Rusya, çok geçmeden bu ülkelerle yeniden işbirliği içine girmeye çalışmıştır. Bu ilişkinin ilk adımı olarak da BDT'yi kurmayı başarmıştır. BDT üyesi olan Kırgızistan, bu Topluluğa hiçbir baskı olmadan, kendi isteğiyle üye olmuştur. Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden dolayı sıkıntıda olan Kırgızistan için böyle bir Topluluğun, Örgütlerin önemi daha büyüktü. Böylelikle Kırgızistan-Rusya arasında ikili ilişkiler başlamış oldu ve günümüzde iki ülke arasındaki ilişkiler; siyasi, sosyal, ekonomik ve güvenlik gibi konular üzerindedir. Zaman zaman Kırgızistan'da ABD ve Çin'in etkisi artmaktadır ve Rusya'ya ciddi anlamda rakip olmaktadır. Bundan dolayı Kırgızistan, dış politikasını belirleme konusunda bir çok sorunlarla karşılaşmasına rağmen, tercihini Rusya'dan yana kullanmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
Keywords : independence, Russia, external threats, security, Kyrgyzstan. These study aims to relations between Kyrgyzstan and Russia after end of the Cold War and collapse of the USSR. Kyrgyzstan Republic is one of the fifteen republics which are dependence to USSR. With disintegration of the USSR in the early 1990's, the Republics began to declare their independence one by one and Kyrgyzstan is one of them. Kyrgyzstan faced to a lot of problems after it was independent state. For example, unemployment, economic crisis, external threats, so that Kyrgyzstan couldn't determind its foreign policy direction as a goodly. Russia tried close relationship wiht independent republics because of that USA, EU and China interested to these republics to their national interest. Russia established an organization which consist of old Member of USSR States. (ecxept of latvia, esthonia, lithuania) Kyrgyzstan joined to that organizaton without any pres. Joined to Organization for Kyrgyzstan was very important, because it had a lot of problems in economical and political area. Therefore bilateral relations started between Kyrgyzstan and Russia especially on the economics, politic, social and security area. Sometimes USA and China use a pres on Kyrgyzstan so that Russia sees that in these region a competition amongs US, China and Russia. However Kyrgyzstan faced to many problems about determine its foreign policy, it choosed Russian perspective in foreign policy. Vll