Bağımsızlık sonrası Kırgızistan güvenlik politikaları: ABD ve Rusya'yı dengeleme politikası
The post-independence security policy of Kyrgyzstan: The policy of balancing with the USA and Russia
  1. Tez No: 287795
  2. Yazar: NAZILA JAMANKULOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
SSCB'nin çöküşünden sonra jeopolitik haritada yeni bağımsız Orta Asya devletleri ortaya çıkmıştır. Orta Asya bölgesinde ortaya çıkan güç boşluğu ABD ve Rusya arasındaki jeopolitik nüfuz rekabetine sahne olmuştur.Kırgız Cumhuriyeti, diğer Orta Asya devletlerinde olduğu gibi çok yönlü bir dış politika izlemektedir. Fakat terörizm ile mücadele çerçevesinde hem ABD hem de Rusya askeri üslerini konuşlandırarak, rekabet eden büyük güçlerin üslerini kendi topraklarında barındıran tek bir ülke özelliğini taşımaktadır.Bu çalışmada, ABD ve Rusya'nın Orta Asya'ya yönelik izlediği politikalar ve Kırgızistan'ın söz konusu büyük güçlerle ilişkileri ortaya konulmuştur. Orta Asya, büyük güçler için özellikle 11 Eylül sonrasında önem kazandığı gözlemlenmiştir. Kırgızistan'ın ABD ve Rusya ile ilişkileri, askeri-siyasi işbirliği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bölgedeki büyük güçler arasında yaşanan mücadelede Kırgızistan, ABD ve Rusya'yı dengeleme politikasını izleyerek kendi pragmatik çıkarlarına bakmaktadır. Kırgızistan'ın ABD ile işbirliğinden kaçınmadığı fakat Rusya'ya daha çok önem verdiği kanaatine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the USSR the new independent Central Asian states emerged on the geopolitical map. The power vacuum appeared in Central Asia turned into competition between the USA and Russia for the geopolitical influence in the region.Kyrgyz Republic, like other Central Asian states provides multi-directional foreign policy. But after the deployment of both the US and Russian military bases in the framework of the fight against terrorism Kyrgyzstan gained the peculiarity of the only state hosting bases of two enemy great powers.In this study, the policies of the USA and Russia towards Central Asia and Kyrgyzstan?s relations with great powers were considered. It was observed that importance of Central Asian region increased after 11 September. Kyrgyzstan?s relations with the United States and Russia were assessed within the military-political cooperation framework. Kyrgyzstan is following the policy of balancing with the United States and Russia in order to gain its own pragmatic benefits. It?s concluded that the US play an important role in Kyrgyzstan?s foreign policy but at the same time its obvious that Kyrgyzstan is attaching value much more to Russia.