Les tendances principales et le « Facteur Chinois » dans la politique étrangère de Kırghizistan après l'independence
Bağımsızlık sonrası Kırgızistan'ın dış politikasında ana eğilimler ve 'Çin Faktörü'
  1. Tez No: 393168
  2. Yazar: AİBEK BABAKULOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez yenidünya düzeni ve gelisen Çin etkisi bağlamında Kırgızistan'ın Dış Politikasının temel vektörlerinin evrimi tartısılmakta ve karara bağlamaktadir. Kırgızistan'ın coğrafi, siyasi ve ekonomik zayıflıklari, yabancı devletlerle ilişkilerinde bir pazarlık kozu olarak kendi topraklarını kullananimina teşvik etmiştir. Bu politika başkent Bişkek'in yakınlarında Amerikan ve Rus üslerin yerleşmesi çok belirgin bir örnektir, fakat bu Çin, Kazakistan ve Özbekistan'ın sınır komşusu ülkeleri ile sınır müzakerelerinde etken bir role de oynamaktaydı. 2005'teki Lale Devri ve 2010'daki İkinci Devrim'den sonra yeni bir liderlik iktidara yerel ve yabancı politikasını degiştimek vaadiyle gelmesine rağmen, meydana gelen değişiklikler ülkeyi daha otoriter görünen rus ve görünmeyen çin yanlısı yönetimi içine almaya meyil etti. Kırgızistan ancak çin, rusya ve batı arasında ekonomik ilişki ve güvenlik ağında kendini bulan bir ülkenin alışılmadık bir vaka çalışması yapan politikayı izlemeye devam etti. Soru ise diğerlerinin her biriyle ters düşen dünyanın büyük aktörlerinin yeni ipek yolu projelerinin uygulamalarının bağlamında kırgız yabancı politikasına karar vermek ve ana hatlarıyla belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses and determines the evolutions of principal vectors of Kyrgyz's Foreign Policy in context of new world order and growing Chinese influence. Kyrgyzstan's geographic, political, and economic vulnerabilities have encouraged it to use its own territory as a bargaining chip in relations with foreign states. This policy is most evident in the stationing of Russian and American forces near the capital of Bishkek, but it has also played a role in border negotiations with the neighboring countries of China, Kazakhstan, and Uzbekistan. Although a new leadership came to power after the Tulip Revolution in 2005 and Second Revolutions in 2010 promising to alter domestic and foreign policy, the changes that have occurred have tended to take the country in a more authoritarian visible pro-Russian and invisible Pro-Chinese direction. Kyrgyzstan continues, however, to pursue policies that make it an unusual case study of a country caught in a web of security and economic relationships between China, Russia, and the West. The question is to determine and outline the Kyrgyz foreign policy in the context of implementations of New Silk Road Projects of world's major actors which against each other.