Kamu ve özel okul kültürlerinin karşılaştırılması : Sakarya örneği
Cross chech between public and private schools' culture: A case study in Sakarya
  1. Tez No: 148451
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RANA ÖZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Kültür, Eğitim, Örgüt Kültürü, Okul Kültürü, Kamu ve Özel Okullar, Sakarya Teknolojinin çok hızlı ilerlediği 21. yy da örgüt kültürünün rolü tüm kamu ve özel kuruluşlar içinde gittikçe daha da önem kazanmaktadır. Örgüt kültürü kurum içindeki personelin sahiplenme duygusunu ortaya koyup, çalışanların bağlılık derecesini ve nihayet verimliliğini arttırdığı için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kurum ve kuruluşların kültürel yapısının çok iyi bir şekilde bilinmesi, kültürel yapıyı oluşturan tutumların, değerlerin ve sembollerin çok iyi bir şekilde analiz edilerek geliştirilmesi gerekmektedir. Okullar eğitim işlevinin yürütüldüğü çok önemli kurumlardır. Bu nedenle okullar içinde oluşturulan örgüt kültürünün geliştirilmesi, eğitim kalitesini ve sonuçlarını etkileyeceğinden, örgüt kültürü bu kurumlar için çok önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma, Sakarya ilinde bulunan ve Türk Milli Eğitim Sistemine bağlı, kamu okulları ile özel okul kültürlerini karşılaştırıp, Sakarya'daki farklı düzeydeki okulların eğitim kalitesinin artmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde eğitimin tanımı, programlan ile Türk Eğitim Sisteminin Tarihsel gelişimi ve yapısı incelenerek eksik ve hatalı yönleri ortaya konmuştur. 2. bölümde ise, örgüt kültürünün tanımı, özellikleri, fonksiyonları ve avantajları ile örgüt kültürü modellerinin ardından, okul kültürünün tanımı ve özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise örnek kitle olarak seçilen 6 okula ait örgüt kültürlerinin özellikleri incelenerek, Robbins'in 10 temel kriteri, okulların ikili ve altılı karşılaştinlmasmda uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan tabloda Sakarya'da bulunan Türk Milli Eğitimine bağlı kamu ve özel okulların tablo üzerinde karşılaştırılması yapılarak, aralarındaki örgüt kültürü farklılığı düşük, orta ve yüksek şeklinde derecelendirilmiştir. Sonuç kısmında Sakarya'da bulunan kamu ve özel okulların daha iyi bir duruma nasıl gelebilecekleri hakkında bazı öneriler sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY CROSS CHECH BETWEEN PUBLIC AND PRIVATE SCHOOLS' CULTURE : A CASE STUDY İN SAKARYA Key Words : Culture, Education, Organizational Culture, School Culture, Public and Private, Sakarya In 21 st. Century, technology quickly improves, the role of culture of organizations gains more importance day by day in all public and private foundations. Organizational Culture brings up staffs commitment increases faithfullness degree of workers and increases efficiency so it has an important place. Organizational Culture should be known well and attidutes, values, symbols, which form cultural structure, shoul be developed by analzing appropriately. Schools are educational foundations. Development of schools' Organizational Culture effects opportunities and educational results directly. There fore, Organizational Culture is very important for these foundations. This research gives idea about the public schools and private schools in Sakarya, The cross chech between public and private schools points out the diffrent sides of public and private schools, gives idea about their better educational. In the first section of this study, there is the definition, of education and the deficiencies Turkish Education System. In the second part, the definition, features functions of models and advantages organizational culture are determined and then features and definition of school culture is examined. At the last part of the study, after the semi - structured interviews with managers at schools, features of six school cultures which are selected as sample are examined and Robbins's ten basic criteria are used in comparisions. In addition to this, new suggestions are presented to different schools. At the end of the study there is comparisions of public and private schools in Sakarya. The differences of cultures between the schools are presented in a table with law middle and high grades. In the conclusion and suggestion part, some important results and suggestions are presented for better educational conditions.