Türkiye'de yolsuzluk ve rüşvete bakış (Bolu ili örneği)
Attitude towards corruption and bribery in Turkey (the sample example of Bolu province)
  1. Tez No: 148452
  2. Yazar: ABDULBAKİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Yolsuzluk, Rüşvet, Kamu Kurumlan, Toplumsal Yapı Yolsuzluk ve rüşvet toplumların en büyük sorunlaıındandır. Bu sorunların ortaya çıkış nedenleri ve çözüm noktalarım araştırmak da toplumbilimcilere düşer. Bu doğrultuda yapılan bu çalışma iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yolsuzluk ve rüşvetin kuramsal çerçevesi ele almıyor. İkinci bölüm ise toplumun yolsuzluk ve rüşvete bakış açısını ele alan bir alan araştırmasından oluşmaktadır. Birinci bölümde yolsuzluk kavramının tarihçesi ele alınırken bu durum yolsuzlukların en az devletler kadar eski olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bölümde yolsuzluğun toplumların beynini kemiren bir hastalık olduğu sonucuna varılır. Yolsuzluğu siyasal yolsuzluk ve yönetsel yolsuzluk olarak ele alıyoruz. Siyasal yolsuzluk siyasal mekanizmada yer alan aktörlerin kamu yetkilerini çıkar karşılığı yasa dışı kullanmalarıdır. Yönetsel yolsuzluk ise bürokratların kendi çıkarları doğrultusunda yetkilerini kötüye kullanmalarıdır. Yolsuzluk ve rüşvet daha çok, az gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Bunun başlıca nedenlerini ekonomik, siyasal, kişisel durumlardan ve yasalardan kaynaklanan nedenler olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca devlet-vatandaş ilişkilerinin güven esasma dayanmaması da bir diğer sebep. En yaygın yolsuzluk türleri rüşvet, zimmete geçirme, kayırmacılık, aracıya başvurma, rant kollama olarak görülmektedir. İkinci bölüm 18 sorudan oluşan bir alan araştırmasıdır. Bu alan araştırmasıyla hedeflenen, yolsuzlukla toplumsal yapı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve toplumun yolsuzluk karşısındaki duyarlılığını ölçmektir. Bu alan araştırması Bolu il merkezinde yapılmıştır. Örneklem olarak yerel ve genel medya, eğitimciler, polis teşkilatı, esnaf, işçi, çiftçi, sağlık ve Adliye kurumlarında çalışanlar alınmış sözü edilen kesimlerin katılımıyla anket uygulaması yapılmıştır. Bolu'daki çeşitli kamu kurumlarında çalışan grupların görüşlerine başvurulmuştur.Aynca kamuyla ilişkisi olan gruplar da ele alınmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ATTITUDE TOWARDS CORRUPTION AND BRIBERY IN TURKEY (THE SAMPLE EXAMPLE OF BOLU PROVINCE) KEYWORDS: Corruption, Social Structure, Public Statements, Bribery Corruption and bribe are the biggest problems of societies. Itis duty of sociologists to research the causes and solutions of all these problems. The first section includes theorical frame of corruption and bribe. The second section is a field of research about the point of view a society. The first section of the search includes the history of the corruption concept. Corruptions are at least as old as governments. It's conduced that corruption is like an illness which nibbles society's minds. This search divides the corruption into two groups: Political corruption and governing corruption. The political corruption is abusing the authorities by competent for their own profit. Corruption and bribe are generally observed in less developed countries because of economical, political, personal causes and the other reason which are caused by laws and also the unreliable relationship between government and the citizens The very well known corruption types are bribe, embezzlement, to protect someone illegally, getting benefit from other peade and abusing money. The second section includes a field of research which consists of eighteen (18). questions. The aim of this search is to evident the relationship between social condition and bribe and, to measure the sensitivity tawards corruption. This field of research has been applied in Bolu and to proof the search a questionnaire has been applied to the employees of, local and general media, instructors, formers police organization, merchants, workers, medical and justice Vll