Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin Türk siyasetindeki yeri
Place of the General Secreteriate of the National Security Council in Turkish politics
- Tez No: 148454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Milli Güvenlik Kavramı, Milli Güvenlik Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Türkiye'de Ordu ve Siyaset İlişkileri. II. Dünya Savaşı sonrasında dünya yeni bir sürece girmiş ve Milli Savunma anlayışı terk edilerek, Milli Güvenlik kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde ilk olarak 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD), bir Milli Güvenlik Kanunu çıkarılarak“National Security Council/Milli Güvenlik Konseyi”(NSC) kurulmuştur. NSC'nin kuruluşunu takiben, birçok ülkede benzeri Milli Güvenlik Kurulları oluşturulmuştur. Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu' nun tarihi 1922 yılında oluşturulan Harp Encümeni'ne kadar uzanmaktadır. 1933 yılında oluşturulan Yüksek Müdafaa Meclisi ve Umumi Katipliği ve 1949 yılında oluşturulan Milli Savunma Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği ile bu süreç devam ettirilmiştir. Ancak, Milli Savunma ile ilgili hizmetlerin yürütülmesinde görevli olan bu kurulların siyaset üzerindeki etkileri sınırlı kalmıştır. 1961 Anayasası ile bu durum değişmiş; anayasayı hazırlayan irade geçmişteki örneklerden farklı olarak Milli Güvenlik ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için Milli Güvenlik Kurulu'nu (MGK) oluşturmuştur. 1971 anayasa değişiklikleri ile güçlendirilen MGK, 1982 Anayasası ile yeniden örgütlendirilerek daha da güçlendirilmiştir. Bu gelişmeler sonucunda askeri kesimin siyaset üzerindeki etkisi artmıştır. MGK'nm temel organı Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğidir. Ülkemizde Milli Güvenlik kavramınm iç-dış güvenlik kapsamında düşünülmesi, zamana ve şartlara göre çoğu faaliyetin Milli Güvenlik tehdidi kapsamına sokulabilmesi bu sekreterliğin görev alanını genişletmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLACE OF THE GENERAL SECRETERIATE OF THE NATIONAL SECURITY COUNCIL IN TURKISH POLITICS KEYWORDS: Concept of National Security, National Security Council, General Secretariete of the National Security Council, Relations Between Politics and Military in Turkey. After the Second World War, the world entered to a new process and the concept of national security was used instead of national defence. USA was the first country which issued a National Security Act on the basis of which was established a National Security Council in 1949. After the creation of NSC, a lot of country followed USA by establishing NSC's. History of National Security Council in Turkey goes as far back as to 1922 when a War Council was established. The process was continued with the framing of Higher Defence Assembly in 1933, and with foundation of National Defence Higher Council and General Secretarite in 1949. Neverthless, those committees the resbonsibility of which covered the area of national defence had limited effect on politics.The situation changed with the 1961 Constitution and the will who prepared the 1961 Constitution created National Security Council the duty of which was to carry out activities related to the National Security. Constitutional ammendments in 1971 strenghten the National Security Council. With the 1982 Constitution, the National Security Council was more strenghtened and as a result of these developments, the affect of military on politics increased. General Secretariete of the National Security Council is the main organ of The National Security Council. As the concept of national security is thought to cover internal- external security and by inclusion a lot of activities within the national security threat have expanded the scope of duty of the General Secretariete of the National Security Council.