1703 Edirne Vakası
1703 Edirne Event
- Tez No: 148509
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHSET KARACA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
1115 Rebiyülevvel/ 1703 Temmuzu'nda Gürcü Seferi'ne gönderilmek istenen 200 kadar cebecinin başlatmış olduğu ayaklanma, daha sonra diğer ocaklı askerlerin ve halkın katılımıyla büyük bir isyana dönüşmüştür. Tabii olarak bir çoğunda olduğu gibi, 1703 Edirne Vakası adı verilen bu isyanın da sosyal, siyasi ve ekonomik nedenleri bulunmaktaydı. Bu sırada Sultan İL Mustafa ve Hükümet üyeleri Edirne'ye yerleşmiş bulunduğundan, halkın her kesiminin katılımıyla büyüyen isyan hareketi hükümete karşı Edirne'ye doğru yayıldı. Aslmda isyanın sosyal, ekonomik bir çok nedeni olmakla beraber, Şeyhülislam Feyzullah Efendi isyancıların hedefi haline geldi. Şeyhülislam bu sırada devletin en önemli makamlarına çocuk yaştaki evlatlarını ve diğer yakınlarını getirmesi yanında vezir-i azamlarla da iktidar mücadelesine girmesi ve Sultan II. Mustafa'yı Edirne'ye yerleşmeye ikna etmesi, onu isyancıların hedefi haline getirdi. İsteklerini Edirne'de bulunan Sultan II. Mustafa'ya bildirmeleri neticesinde, bunların yerine getirilmediğini gören kalabalık isyancı grubu, düzenli kuvvetler halinde Edirne'ye hareket etti. Bu durumu öğrenen hükümet de isyancılara karşı kuvvetler toplayarak kalabalık bir ordu meydana getirdi. İsyancı ve hükümet kuvvetlerinin karşılaşmaları, bir baloma İstanbul ve Edirne kuvvetlerinin karşılaşmaları haline geliverdi. İki tarafın kuvvetleri, Babaeski Kasabası mevkiinde karşılaştılar. Hükümet kuvvetleri Sultan H Mustafa'ya bağlı kalacaklarına söz verdikleri halde, İsyancıların tarafına geçtiler. Böylelikle olay isyancıların istediği gibi neticelendi. İsyan sonunda Sultan II. Mustafa, isyancılar tarafından tahttan indirilerek yerine biraderi Sultan El. Ahmet geçirildiği gibi, Şeyhülislam Feyzullah Efendi öldürülüp, evlatları da sürgün edildi. Diğer taraftan Sultan III. Ahmet yönetiminde kurulan yeni hükümeti de isyancılar şekillendirdiler. İÜ. Ahmet tahta geçtikten sonra isyandan sorumlu saydığı II. Mustafa hükümetinin üyelerini sürgün etti. Kısa bir süre sonra da, yönetimde ağırlığı olan isyancıları bir bir sürgün ettirerek ortadan kaldırdı.
Özet (Çeviri)
The rebellion which was stanted by almost 200 armouner who were intanded to send to the Gürcü Compaign lately bocome a great rebellion after joining the other soldiers and public. Naturally as it is true for many rebellions, the rebellion which was called 1703 Edirne Case had many reasons in term of social, political, and economical As Sultan Mustafa setteled in Edirne with the goverment, the rebellion wich become bigger after joining all pends of the public spread through Edirne against the goverment. Actually, altought this rebellion had alot of reasons like social an economical, because of the reasons such as putting his small chidren and Other relatives into the most importent jobs, racing with the grand vizier in order to be in power and persuaded Sultan Mustafa the second in order to settle down in Edirne Şeyhülislam Feyzullah Efendi become to target of the rebels. Altough they notified their conditions to the Sultan Mustafa the second, after seemg that thier will were not taken into considerations, crowded rebel groups moved trough the Edirne as systamatic units. After learning this situation the goverment also formed a crowded army by gathering forces against to the rebels. Coming across the forces of the goverment and rebels, to same extent, become the forces of Istanbul and Edirne. The forces of two sides came across in the position of Babaeski Town. The forces of the goverment, altough they promised to be faithful to the Sultan Mustafa the second, joined the forces of rebels. Because of this, the rebellion was ended as the rebels wanted. At the end of the rebellion, Sultan Mustafa the second was de throned nad his brother Sultan Ahmet the Third was become he sultan. Also Şeyhülislam Feyzullah Efendi was killed nad his sons was banished. Aport from this, the rebels formed the new goverment wich was shaped by controlling of Sultan Ahmet the Third. After ascended the throne Sultan Ahmet the Third banished the members of the Sultan Mustafa the Second who was respensible for rebellion according to him. After a short time he removed the rebels who had an important roles in the goverment.