XVIII. yüzyılın ilk yarısında Edirne'nin sosyal ve ekonomik tarihi
Social and economic history of Edirne in the first half of the XVIIIth century
- Tez No: 858514
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SONER HUNKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Bu çalışmada; Osmanlı Devleti'nin Rumeli'deki ilk başkenti olan Edirne'nin XVIII. yüzyılın ilk yarısındaki durumu arşiv kaynaklarından istifade edilerek ele alınmaya çalışılmıştır. XVIII. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan hadiselerin kadim bir Osmanlı şehri olan Edirne'ye etkileri sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirilmiş, 1699 Karlofça Antlaşması'ndan sonra Osmanlı Devleti'nde ortaya çıkan genel durum ile birlikte Edirne için bir dönüm noktası olarak kabul ettiğimiz 1703 Edirne Vakası'nın şehir hayatına etkileri üzerinde durulmuştur. Edirne'nin idari yapısı, mahalleleri, dini, eğitim ve sosyal yaşam yapıları, ticari yapılar, demografik durum, aile, çok eşlilik, evlenme-boşanma, sosyal hayat, mahkemeye intikal eden olaylar ve vakıflar çalışılan dönem kapsamında ele alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Edirne'nin sosyal hayatına etki eden olaylar içerisinde yer alan seferler, savaşlar, eşkıyalık olayları, doğal afetler ve salgın hastalıklar üzerinde arşiv belgeleri çerçevesinde tespitler yapılarak dönemin Edirne toplumuna ışık tutulmaya çalışılmıştır. Edine'nin XVIII. yüzyılın ilk yarısındaki ekonomik durumu, para sistemi, narh uygulamaları, vergiler, üretim ve sanayi, meslekler, tarım ve hayvancılık çalışmaları da çalışmamızın kapsamı içindedir. Yapılan araştırmalar ile klasik bir Osmanlı şehri olan Edirne'nin XVIII. yüzyılın ilk yarısındaki sosyal ve ekonomik yapısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to address the situation of Edirne, the first capital of the Ottoman Empire in Rumelia, during the first half of the 18th century by utilizing archival sources. The impacts of the events that emerged in the first half of the 18th century on Edirne, an ancient Ottoman city, have been evaluated from social and economic perspectives. Along with the general situation that emerged in the Ottoman Empire after the 1699 Treaty of Karlowitz, the study focuses on the effects of the 1703 Edirne Incident, which we consider a turning point for Edirne. The administrative structure of Edirne, its neighborhoods, religious, educational, and social life structures, commercial structures, demographic situation, family dynamics including polygamy, marriage-divorce rates, social life, incidents referred to court, and foundations have been evaluated within the scope of the period studied. Additionally, efforts have been made to shed light on the events affecting the social life of Edirne, such as wars, campaigns, banditry incidents, natural disasters, and epidemic diseases, through observations based on archival documents, aiming to illuminate the Edirne society of the period. The economic situation of Edirne in the first half of the 18th century, including the monetary system, price control practices, taxes, production and industry, professions, agriculture, and animal husbandry studies, is also within the scope of this study. Through conducted research, the social and economic structure of Edirne, a classical Ottoman city, has been revealed in the first half of the 18th century.