The Ottoman court on the road: Royal mobility and the imperial residences between Edirne and Istanbul, 1657-1703
Osmanlı sarayı yollarda: Saray halkının hareketliliği ve Edirne-İstanbul arasındaki padişah sarayları, 1657-1703
  1. Tez No: 832638
  2. Yazar: AYŞE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez, bir yandan IV.Mehmed'in“hareket halinde olma özelliği”ile hükümdarlık tarzına odaklanırken, diğer yandan Edirne çevresi ve özellikle Edirne ile İstanbul arasında 1657-1703 yılları arasında inşa veya tamir edilerek hanedan tarafından kullanılan saray, bahçe, çiftlik ve kasırları konu alır. Bu hanedan saraylarından bazıları, başta masraflarla ilgili belgeler olmak üzere geniş bir arşiv belgesi kaynağına dayanarak ilk kez literatüre tanıtılmaktadır. Bunu yaparken, tez, yapıların mimari ve formal doğalarına odaklanmak yerine onları“erken modern dönem saray çalışmaları”alanının perspektifiyle bağlamlandırır. IV. Mehmed, klasik Türk tarihyazımında 'avcı' olarak adlandırılır ve daha çok bu özelliği yüzünden sık sık hareket halinde olan bir sultan olarak bilinir; bunun kendini en bariz gösterdiği durum ise 17. yüzyılın ikinci yarısında sarayın Edirne'ye taşınmasıdır. Bu tez, hareket halinde olma durumunu, tıpkı dönemdaşları olan Avrupalı, Safavi ve Babür saray halkları için olduğu gibi, Osmanlı saray halkı için de temel bir karakteristik olarak kabul eder ve konu aldığı yapıları bu doğrultuda değerlendirir.Söz konusu yapıların, şimdiye dek genellikle kabul edilegeldiği üzere yalnızca birer av köşkü olmaktan öte, temelde hareket durumunda olan bir sarayın, başta yoldayken konaklama olmak üzere temel ihtiyaçları doğrultusunda inşa edildiklerini ve dolayısıyla da bu hükümdarlık tarzının doğrudan ve doğal bir sonucu ve getirisi olduklarını savunmaktadır. Öte yandan, IV.Mehmed döneminde saray halkının hareketliliğini incelemek, 1676 yılının köşe taşı olduğu belli bir düzeni de göz önüne serer. Bu yıldan önce ve sonra farklı hareketlilik örüntüleri gözlemlenmiştir. Nihayet, bu tez, bu dönemde Edirne çevresindeki saray inşa faaliyetlerinin, hem coğrafî hem de zamansal açıdan, sarayın iki şehir arasında gidip gelme düzeniyle paralel olduğunu ortaya koyarak bu iki hadise arasındaki yakın ilişkiyi görünür hale getirir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, while focusing on the itinerant character and rule of the court of Mehmed IV on the one hand, takes as its subject matter the Ottoman palaces, gardens, estates and pavilions that were built, renovated and/or repaired and used around Edirne and particularly between Edirne and Istanbul between 1657 and 1703. It introduces to scholarship, through the use of a vast body of primarily expense-related archival documents, a number of such royal residences for the first time. While doing this, rather than focusing on the formal and architectural natures of these edifices, it contextualizes them through the perspective of early modern court studies. Known as“the hunter”in classical Turkish historiography, Sultan Mehmed IV is acclaimed for his mobility foremost for this reason, while this mobility manifests itself most clearly in the court's relocation to Edirne in the second half of the seventeenth century. This study acknowledges itinerancy as an essential characteristic of the Ottoman court in a comparable manner to their contemporary European, Safavid and Mughal courts, and analyses the royal residences it is concerned with in this context. It argues that, beyond simply being hunting lodges, the royal residences in question were built as a result of the court's needs –foremost of which was that of accommodation while on the road– and thus were a direct and organic outcome of the court's peripatetic lifestyle. On the other hand, analysis of the court's itinerancy at this period also uncovers underlying patterns of mobility that hinge on the year 1676, before and after which the court's movements display differing trajectories. Finally, the dissertation demonstrates further that the construction activities around Edirne at this time display a strong geographical and temporal parallel with the court's mobility patterns between the two cities, thus underscoring the close relationship between the two phenomena.