Ekonomik krizler açısından küreselleşme sürecinin gelişmekte olan ülkeler ekonomilerine etkileri ve Türkiye
The impact of economic crisis in globalization process to developing countries's economies and Turkey
  1. Tez No: 148511
  2. Yazar: ÖZLEM YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEVLÜT KARABIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi yoıi bin yılı uzun süredir içinden çıkamadığı bir durgunlukla karşılamıştır. Geride kalan bin yılın son yıllarına birbirini takip eden krizler damgasını vurmuştur. 1990'U yılların başlarında sosyalist bloğun çöküşü bir taraftan kapitalist sistemin zaferini diğer taraftan da globalizasyon sürecinin alternatifsizliğini ve bu süreçten geri dönüşüm imkansızlığını ilan etmiştir. Ancak çok geçmeden küreselleşme sürecinin parlayan yıldızlan olan Doğu Asya ülkelerinde baş gösteren kriz yine bu süreç nedeniyle tüm dünyayı etkilemiş ve global bir krize dönüşmüştür. Bu krizleri Rusya, Latin Amerika (özellikle Arjantin) ve Türkiye krizleri izlemiştir. Kriz yaşanan ülkelerin hepsinde de IMF yönlendirmeli politikaların uygulanması bu kurumun ciddi eleştirilere maruz kalmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda Türkiye'de yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin 2000 yılında uygulamaya konulan IMF tarafından hazırlanan Enflasyonu Düşürme Programının eksikliklerinden kaynaklandığı savunulmaktadır. Bu program Merkez Bankasının etkin bir para politikası uygulama yeteneğini sınırlandırmış ve piyasadaki likidite oluşturma mekanizmasını tamamen uluslararası sermaye akımlarının girişine terk etmiştir. Sonuçta piyasalar spekülatif sermaye akımlarına karşı savunmasız kalmış ve küçük bir gerginlikten bile nem kapan sermaye hareketlerinin çok kısa sürede ülkeyi terk etmesi iki ağır kriz yaşanmasına neden olmuştur. Günümüzde de pek çok olumlu gelişmeye rağmen bazı alanlardaki yetersizlikler hâlâ aşılamamıştır, fç ve dış borçlar artmaya devam etmektedir. İhracatta elde edilen önemli artışla birlikte cari işlemler açığı büyümektedir. Bankacılık sistemi istenilen etkinliğe kavuşturulamamıştır. IMKB'da günlük işlem hacmi çok düşüktür. Yeni krizlere yol açılmaması için mali ve parasal politikaların birbiriyle uyumlu olması, ekonomik birimlerce yanlış anlaşılmalara yol açacak ve ülkeyi kriz ortamına sokacak çelişkili açıklamalardan süratle vazgeçilmesi gerekmektedir. Anahtar Kelimden kriz, küreselleşme, gelişmekte olan ülkeler vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world economy has welcomed the new millennium by a stagnation which it has not been able to accomplish. Consecutive crises have made their mark over the last years of the past miHennium. Collapse of the socialist block at the beginning of the 1990s has proclaimed on one hand the triumph of the capitalist system, and on the other hand, that there is not an alternative for the process of globalization and also the preclusion of giving up mis process. Nevertheless, shortly after, the crises arising at the rising stars of the globalization process, namely the East Asian countries, again has influenced the whole world, and has turned into a global crisis. These crises have been pursued by the crises in Russia, South America (especially Argentina) and Turkey. Due to application of IMF oriented politics at all those countries encountering the crisis, it has caused that, that institution to be severeh/ criticized. It has been defended that, the shortcomings of the Inflation Reducing Program mat was prepared and put into practice by IMF in the year of 2000 have caused the November 2000 and February 2001 crises experimented within this framework. This program has restricted the capability of executing an effective monetary policy, and the liquidity constituting mechanism entirely has been left to the entering of the international capital movements. Consequently, the markets have been left defenseless against the speculative capital movements, and the capital movements that become susceptible even İn case of a slightest movement have left the country causing to confrontation of two major crises. Today despite of many positive developments, some of the inadequacies have not yet been passed over. The internal and external debts continue to increase. Along with the important increases achieved in the field of exportation, also current accounts deficit expands. The banking system does not have the desired effectiveness. The daily transaction volume at Istanbul Stock Exchange is very low. In order to avoid new crises, fiscal and monetary policies must be concordant with each other, and some inconsistent statements which might lead the country to new crises mediums must be relinquished. Key Words; crisis, globalization, developing, country vn