Emniyet müdürlüğü personelinin insan hakları konusundaki bilgi düzeyi (Van ili örneği)
The knowledge level of security personel concerning human rights
  1. Tez No: 148545
  2. Yazar: HAŞİM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
150 ÖZ Bu çalışmanın amacı, polislerin insan hak ve özgürlükleri konusunda bilgi düzeylerini öğrenmektir. Araştırma verileri, Van Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler üzerinde yapılan bir anket çalışması sonucu elde edilen sonuçlar temel alınarak oluşturulmuştur. Anket,“kişisel bilgiler”ve“insan hak ve özgürlükleri”olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Kişisel bilgilerle ilgili 1. bölümde, ankete katılan polislerin cinsiyetleri, öğrenim durumları, meslekteki görev süreleri, çalışmakta oldukları birimler ile rütbelerini belirleyen sorular bulunmaktadır. 2. bölümde ise, polislerin insan hak ve özgürlükleri konusunda bilgi düzeylerini öğrenmek amacına yönelik 40 soruya yer verilmiştir, ilk 1-21 soru polislerin temel insan hakları konusunda bilgi düzeylerini, 22- 32. soralar polislerin temel hak ve ödevler i konusunda bilgi düzeylerini, 33-40. sorular polislerin temel insan özgürlükleri konusunda bilgi düzeylerini öğrenmek amaçlı hazırlanmıştır. Anket somları;“hiç bilgi sahibi değilim”(l),“çok az bilgi sahibiyim”(2),“biraz bilgi sahibiyim”(3),“oldukça bilgi sahibiyim”(4),“tamamen bilgi sahibiyim”(5) seçeneklerinde cevaplanabilecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için SPSS programından yararlanılarak, z testi, frekans teknikleri ile çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak Emniyet Teşkilatı mensuplarının insan hak ve özgürlükleri konusunda bilgi sorununa yönelik olarak çözme eğiliminde oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
149 ABSTRACT The main purpose of this research is to learn“Human Rights Knowledge”in Van Police Department. For this purpose, a questionaire was prepared and used for data collection. The questionaire was consisted of two parts. First part was for collecting data about personal characteristics, second part was to learn human rights knowledge. The questionaire was applied 135 police chiefs and police officers in Van City. A five point scale was used. The scale was constructed with five alternatives from disagree to definetly agree. Collected data were analyzed by using SPSS (Data Analyse Programme). Z test and frequency techniques were used for data analysis. The results showed that police chiefs and police officers are conscious about human rights knowledge in Van Police Department.