Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan hükümetler ve hükümet programlarında yer alan ekonomik, sosyal ve siyasi sorunlar (1923-1950)
The governments and economic, social and political problem sin
- Tez No: 148562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
162 Özet 29.10.1923 tarihinde Anayasasının, bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin öneri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmiştir. Anayasanın ilk maddesinde“Türk Devletinin yönetim biçimi Cumhuriyettir”ifadesi yer aldı. Cumhuriyetin ilanından hemen önce, Yeni Türk devletinin ilk siyasi partisi Halk Partisi adı altında resmi olarak kurulmuştur (daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi adım alır). Cumhuriyet Halk Partisi kesintisiz olarak 27 yıl iktidarda kalmıştır. 1923-1950 döneminde İsmet İnönü, Fethi Okyar, Celal Bayar, Refik Saydam. Şükrü Saraçoğlu, Recep Peker, Hasan Saka, Şemsettin Günaltay tarafından 18 hükümet kurulmuştur. Bu hükümetlerde yer alan tüm başbakanlar ve bakanlar Cumhuriyet Halk Partisinin üyesidir. 1923-1950 döneminde II. İnönü Hükümeti dışında kurulan tüm hükümetlerin programı vardır. 1923-1937 döneminde kurulan hükümetler kısa ve somut programlara sahiptir. 1937 sonrasında kurulan hükümetler, özellikle I. Celal Bayar ve Recep Peker hükümetleri ayrıntılı, uzun ve soyut programlara sahiptir. İncelenen programlar dış ilişkiler, iç politika, demokratikleşme, eğitim, ekonomi, sanayileşme, maliye, ticaret, ulaştırma ve taşıma, iç güvenlik ve milli savunma sorunlarım ve konularım içermektedir. Abstract On 29.10.1923, the motion to change some articles of the Constitution was accepted in the Grand National Assembly. In the first article of the Constitution was placed the provision“The form of government of the Turkish State is a Republic”. Previous to the proclamation of the Republic, the first political party of the new Turkish State was officially established under the name of the“People's Party”(later it took the name of the Republican People's Party). The Republican People's Party had remained in power uninterrupted for 27 years. The 18 governments founded by prime ministers İsmet İnönü, Fethi Okyar, Celal Bayar, Refik Saydam, Şükrü Saraçoğlu, Recep Peker, Hasan Saka, Şemsettin Günaltay in 1923-1950 periods. All prime ministers and ministers in those governments were members of Republican People's Party. The founded governments in 1923-1950 periods had programs, excluding II. İnönü Government The founded governments in 1923-1937 periods had short and abstract programs. The governments after 1937, especially I. Celal Bayar and Recep Peker Governments had detailed, concrete and long programs. The examined government programs included foreign affairs, domestic politics, democratization, education, economics, industrialization, fiscal, trade, transports, domestic security and national defence problems and objectives.
Özet (Çeviri)