Atatürk Dönemi Cumhuriyet hükümetlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu politikaları (1923-1938)
  1. Tez No: 144956
  2. Yazar: BAHATTİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
367 ÖZET Osmanlı Devleti'nin yıkılmasıyla kurulan yeni Türk Devleti 1939 yılına kadar 10 farklı hükümet tarafından idare edilmiştir. Atatürk Dönemini kapsayan bu Cumhuriyet hükümetleri iç ve dış politikalarını Türkiye Büyük Millet Meclisinde okudukları programlarına göre düzenlemişlerdir. Programlar ülkenin genel meselelerini ilgilendirmekle birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya ait faaliyetleri de kapsamıştır. Ancak hükümetlerin yazılı politikaları Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çıkan iç ve dış kaynaklı ayaklanmalar sebebiyle istenildiği gibi uygulanamamıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin tarihi geçmişinin ve coğrafi öneminin farkında olan hükümetler bölgede öncelikli olarak asayiş ve güvenlik sorunlarını önlemeye çalışmıştır. Güvenlik çerçevesinde ise sosyal, ekonomik, idari, bayındırlık ve eğitim vb. ile ilgili politikalar uygulamaya konmuştur. Böylece bölgenin geri kalmışlık durumu için yapılan tespitlere göre bir nevi ıslahat projeleri uygulanmak istenmiştir. Hükümetler bölgede döneme özgü politikalar ürettiği gibi, yakın tarihimizin ve günümüzün devam ettirdiği ilk sayılabilecek çalışmaları da başlatmıştır. Atatürk'ün de etkisini gördüğümüz bu politikalar, 1938 yılı sonlarına gelindiğinde bazı meseleleri halletmekle birlikte, birçok sorunun kökünden çözümünü gerçekleştirememiştir.
Özet (Çeviri)
368 ABSTRACT With the fall of Otoman Empire, the new-born Turkish State has been governed by ten-different-cabinets till 1939. The goverments that witnessed Ataturk's period have arrenged their domestic and foreign policies with respect to the programme they read in Turkish Parliament. The programme dealt with not only general affairs of the country but also activities revealed for the East and the South-Easter-Parts of Anatolia. Because of the rebellians based on domestic and foreign origin the written policies of the goverments haven't been practised first years of Turkish Republic. In terms of geographical impertance position and histroical background of the East and the Sout-Eastern regions, the goverment gave priority to prevent security and public-order problems. Policies in the fields of social, life, economi, administration, housing, education and so on have been practiced in the sense of security. According to about comes, a way of removing the short comings of regions took place) started to practice. These policies reflecting Ataturk's effort could result in solving some problem till the end of 1938 but. Many points couldn't find soulition.