Yönetimde hesap verilebilirlik ve performans denetimi -Türkiye ve İngiltere'deki uygulamaların karşılaştırmalı analizi-
- Tez No: 148585
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET“Yönetimde Hesap Verilebilirlik ve Performans Denetimi”konulu bu tez çalışmasında, son 20-25 yıldan bu yana dünyada ve Türkiye'de önemli ölçüde değişen yönetim anlayışlarına değinilmiş ve bu çerçevede yönetimde öne çıkan hesap verme ve performans denetimi kavramları detaylı bir biçimde incelenmiştir. Tez çalışması giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Yeni kamu yönetimi anlayışının ele alındığı birinci bölümde, kavramsal bilgilere yer verilmektedir. Bu bölümde, yeni kamu yönetimi ve iktisat arasındaki ilişkiler incelenmekte, yeni bir kavram olan yönetişim ve özellikleri ele alınmaktadır. Yine yeni bir kavram olan value for money denetimi hakkında da bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Türk yönetim yapısı ele alınarak, denetim, teftiş, hesap verme ve performans denetimi kavramları üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde, Türkiye'de konu ile ilgili hazırlanan çeşitli raporlarda yer alan görüşler ve yasal düzenlemelere de değinilmektedir. İkinci bölümde ayrıca ülkemizin en önemli kurumlarından olan İçişleri Bakanlığının da performans denetimi ve hesap verme ile ilgili başlattığı bir dizi çalışma hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, performans denetimi ve hesap verme açısından Türkiye'nin bir hayli ilerisinde olan İngiltere'deki uygulamalar ele alınmaktadır. Bu bölümde Birleşik Krallıktaki reform çalışmaları anlatılarak, hesap vermenin yanı sıra performans denetimi ile ilgili atılan adımlar ve geliştirilen kurumlar incelenmekte ayrıca konu yerel yönetimler açısından da değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde ise, Türkiye ve Birleşik Krallıktaki uygulamalar karşılaştırılmakta, Türkiye'de yapılması gereken çalışmalar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis which' s subject is“Accountability and performance measurement in management”has been touched comprehension of administration which has been changed in the World and Turkey for 20-25 years and accountability and performance measurement which are in the foreground of administration inspected in this frame. The thesis has formed an introduction, three parts and a conclusion. The conceptual knowledge is given in the first part which is included the comprehension of new public management. The relation between new public management and the economy is being examined and governance and its features discussed in this part. Some information about value-for-money will be given as well. In the second part, the structure of Turkish administration is evaluated and audit, inspection, accountability and performance measurement emphasised. In this part, it has been touched legislative bills and variety of related reports. In the second part information about the performance measurement and a series of work related accountability of Turkish Interior Ministry which is one of the most important cabinet ministry in Turkey are given as well. In the third part, performance measurement and accountability practises of the United Kingdom are involved which are advanced greatly in front of Turkey. In this section, the reform movements of Britain are told and the forward steps about performance measurement and improved organizations studied and the subject is evaluated about local administrations. In the conclusion, the practices between Turkey and The United Kingdom are compared and the studies which are must be done are explained.