Asgari ücret
- Tez No: 148586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Asgari ücret kavramının genel olarak ele alındığı, çeşitli hukuk düzenlerindeki asgari ücret uygulamaların yer aldığı ve özel olarak ise Türk hukukunda asgari ücret uygulamasına yer verdiğimiz bu çalışma üç ana bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde ücret ve asgari ücret kavranılan incelenmiştir. Bu bölümde ücretin tanımıyla yetinilmeyip ekonomik ve sosyal hayata olan etkileri de irdelenmiştir. Bu bölümde ayrıca asgari ücretin tanımı ve çıkışı, asgari ücret tespitinin gereklikliliği ve amaçları, asgari ücrete ilişkin uluslararası mevzuat ile asgari ücretin gelir dağılımı ve fakirlik, istihdam, piyasadaki ücret ve fiyatlar, verimlilik ve maliyet, ülkelerin gelişmesi ve ödemeler dengesi gibi ekonominin temel taşlarına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü asgari ücretin tespiti ve kapsamına ayrılmıştır. Bu bölümde çeşitli asgari ücret tespit yöntemleri ele alınmış ve çeşitli ülkelerde uygulanan asgari ücret tespit sistemleri irdelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, belki de asgari ücret tespitinde en büyük sorun olan asgari ücret tespit kriterleri ele alınmıştır. Bu bölümde son olarak asgari ücrette kapsam sorunu ve çeşitli kapsam metotları açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ülkemizdeki asgari ücret uygulaması ele alınmıştır. Öncelikli olarak asgari ücret tespitini Türkiye açısından gerekliliğine hukuksal dayanaklar ile birlikte değinilmiş ve ülkemizdeki asgari ücret mevzuatı ve uygulamasının gelişimi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, minimum wage and its application is explained in general terms and the minimum wage systems of several countries around the world are studied. In addition, this study specializes in Turkish minimum wage system. This study consists of three sections. Wage and minimum wage concepts are explained in the first section of this study as well as the economical and social effects of minimum wages. In addition, definition and history of minimum wage, the need for a minimum wage system, the goals to be achieved by the minimum wage system and international laws and agreements took place under this section. The second section of the study is devoted to determination and spectrum of coverage of minimum wages. Different minimum wage determination methods and minimum wage criteria as well as the minimum wage systems of several countries around the world is researched in this section. The last section specializes in Turkish minimum wage system. The need for a minimum wage system for Turkey, criteria, coverage and current application of the minimum wage in Turkey explained in this section.