Asgari ücret politikası ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 15840
  2. Yazar: SELDA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Ücret, bir üretim faaliyetinde bulunan kişiye, işveren tarafından, emeğinin karşılığı olarak, bir zaman esasına göre ödenen gelir olarak tanımlanmaktadır. İşçinin geliri olan ücretin, işçi açısından önemli olan yönü, elde edilen gelir karşılığında sağlayabileceği mal ve hizmetlerin toplamı olmaktadır. Ücretlerin, oluşması gereken düzeyden çok aşağıda olması veya abartılı bir seviyede oluşması, ekonomik ve sosyal bakımdan çeşitli etkiler yapmaktadır. Bu yüzden ücretlerin adil ölçülerde oluşmasını sağlama amacıyla, bir takım ücret politikaları devreye sokulmaktadır. Bu politikalar içinde asgari ücret politikası da, ücretlerin belli seviyeden aşağıya düşmesini önlemek üzere, işçiye uygun yaşama normları sağlamaya yönelik bir politika olmaktadır. Asgari ücret, bir yandan, işçiye insan olması sebebiyle, sosyal bakımdan uygun bir yaşama seviyesi sağlamaya elverişli olan, diğer yandan da işverenleri daha düşük bir ücret ödemekten alıkoyan, zorunlu karaktere sahip bit ücret niteliği taşımaktadır. Asgari ücret; ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmekte ve devlet sosyal açıdan uygun, tutarlı ve yeterli bir asgari ücret düzeyi saptamakla yükümlü tutulmaktadır. Asgari ücretin en az bir geçim seviyesi sağlayarak, zorunlu ihtiyaçları günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılayabilmesi için, tüketim mallarındaki fiyat artış oranlarının mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Fiyat artışları nedeniyle asgari ücretin aşınmasının önlenmesi ve bununla birlikte ileriye dönük olarak, meydana gelecek fiyat artışlarını karşılayabilecek bir oranda ücret zammının, asgari ücrete yansıtılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wages are interpreted as an income paid to a wage earner, active in any production process, by the employer in return for his labor, based on certain time units. The important aspect of the wages, the worker's income, respect to the wage earner, is the total commadities and services he can obtain with the income earned. So, for the prices to be determined at fair levels some certain policies are involved. Of the policies that of minumum wage tends to be one providing the worker with a suitable life standard so as to prevent the wages to drop below a fixed level. The minimum wage, on the one hand, being efficient enough to ensure a proper. social status to the worker, since his is a human, on the other hand it is considered to be one having an imperative ekaracter, preventing the employers from offering lower payments. Minimum wage is regarded to be a social one beyond all economic measures, so the state to be responsible for determining a minimum wage rate socially proper, stable and adequate. In establishing the minimum wage, providing the lowest life standard to be able to cover the necessary needs at the lowest current price, the rates of increases in consumer goods are,to be considered. Taking measures to prevent the minimum wage from decreasing, the amount of increase in wages at the rate enabling to meet the increases predicted should be reflected to i t.